گرفتن ارث و دیه توسط وارث زوجه

فهرست موضوعات مطرح در این مطلب
گرفتن ارث و دیه زوجه

گرفتن ارث و دیه توسط وارث زوجه چگونه است؟

گرفتن ارث و دیه زوجه طبق نظریه کارشناسان و وکلا که پس از بررسی های لازم گفته شده که طلب متوفی هم جزء ارث محسوب می شود. و وراث می توانند از طریق دادگاه یا در مواردی از طریق اداره اجرای ثبت مطالبه کنند.

همانطور که زوجه در زمان حیات خود می تواند در صورت فوت شوهر به طرفیت سایر وراث مطالبه مهریه و مطالبه سهم الارث کند. بدیهی است که در صورت فوت زوجه هم وراث او می توانند از وراث شوهر، مهریه زوجه متوفی یا سهم الارث زوجه متوفی را طلب کنند. البته به شرطی که زوج زودتر از زوجه فوت کرده باشد و همچنین دلیل یا اماره ای (نشانه ای) که دلالت به بخشش مهریه یا گذشتن از ارث کند، درمیان نباشد.

شرایط گرفتن ارث و دیه توسط وراث زوجه زوجه

عده ای از قضات به نظر نگارنده به درستی معتقدند که اگر زوجه در زمان حیات اقدامی برای گرفتن مهریه نکند بعد از فوت زوجه، وراث او دیگر نمی توانند به طرفیت شوهر یا وراث او مطالبه مهریه کنند. زیرا عدم اقدام زوجه اماره ای بر گذشت و بخشش آن نسبت به شوهر می کند مگر خلاف آن ثابت شود.

در صورتی که زوج (شوهر) ماترکی نداشته باشد وراث او مسئولیتی در پرداخت مهریه زوجه ندارند فقط در صورت وجود ارث می توان مهریه را وصول کرد.

در صورت وجود دیه، زوجه یا وراث او می توانند از این محل مطالبه سهم الارث کنند.

سهم زوجه (زن) از ارث شوهر در فرض بودن فرزند برای شوهر و در فرض نبودن فرزند می باشد.

حتما بخوانید  مالیات بر ارث اوراق بهادار

با توجه به اصلاح ماده ۹۴۶ قانون مدنی، زوجه (زن) از همه اموال ارث می برد قانون قدیم این بود که زوجه از زمین (عرصه) ارث نمی برد ولی طبق قانون فعلی، زن از قیمت عرصه ارث می برد.

آیا وراث شوهر هم می توانند از وراث زوجه مطالبه ارث کنند؟

جواب مثبت است اگر زوجه زودتر از زوج فوت کرده باشد زوج (شوهر) یا وراث او می توانند مطالبه سهم الارث شوهر کنند و اگر دیه ای در بین باشد شوهر و وراث شوهراز آن ارث می برند.

سوال شده که آیا زوجه بابت مهریه می تواند سهم الارث شوهر را توقیف کند؟

جواب مثبت است زوجه می تواند از محل سهم الارث شوهر، چه در زمان حیات یا بعد از فوت او مطالبه مهریه کرده و سهم الارث را توقیف نماید.

در پایان کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص مالیات بر ارث و دیگر مالیات ها می باشند.

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث مغازه

0/5 (0 Reviews)
مشاوره مالیاتی فراز تکس
مشاوره مالیاتی فراز تکس

جهت ارائه خدمات بهتر و هزینه ی کمتر برای مودیان مالیاتی ، مشاوره مالیاتی آنلاین و ارتباط تلفنی رایگان در نظر گرفته ایم تا از این طریق پاسخگوی بسیاری از سوالات و مشکلات شما باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

تقسیم ارث زوجه
مقالات
faraztax team

تقسیم ارث زوجه

تقسیم ارث زوجه به چه صورت است؟ یکی از سوالات متداول نحوه تقسیم ارث زن است در این مطلب فروض مختلف تقسیم ارث همسر (منظور

ادامه مطلب
09122042250