مالیات بر ارث مغازه

فهرست موضوعات مطرح در این مطلب
ماليات بر ارث مغازه

مالیات بر ارث مغازه چیست و چگونه محاسبه می شود؟

مالیات بر ارث مغازه در این مقاله به بررسی مالیات بر ارث مغازه که سوال بسیاری از کاربران است پرداخته و شما را با این مقوله آشنا می کنیم. در صورتی که تاریخ فوت تا آخر سال ۱۳۹۴ باشد مالیات بر ارث مغازه ۳۵ درصد می باشد و در صورتی که تاریخ فوت از ابتدای سال ۱۳۹۵ باشد مالیات بر ارث مغــــازه ۳ درصد قیمت براورد شده توسط کارشناس اداره مالیات می باشد.

در این خصوص همچنین باید گفت مالیات بر ارث انبار تجاری ۵۰ درصد ارزش مغازه در واحد متر مربع می باشد و همچنین بالکن یک سوم (۱/۳) هر متر مربع تجاری می باشد. اجناس داخل مغازه نیز ارزیابی میشود که ۱۰ درصد ارزش اجناس مالیـات بر ارث اجناس داخل مغازه میشود.

نگاهی بر نرخ مالیات بر ارث مغازه و انواع آن

ابتدا ارزش سرقفلی مغازه توسط اداره ی مالیات و دارایی مشخص خواهد شد سپس میزان مالیــــــات بر ارث بستگان درجه ی یک ۳۵ درصد مبلغ آن خواهد بود.

در صورت ورثه ای بودن سرقفلی مالیات آن چگونه محاسبه و پرداخت می شود

قیمت کنونی ملک و سرقفلی حساب و مالیات حساب میشود ولی جرایم عدم تکمیل انحصار وراثت هم حساب میشود.

درصد مالیات بر ارث مغازه

تعریف و نحوه محاسبه مالیـــــــات بر ارث ملک تجاری (اعم از سرقفلی ، مغازه و غیره )؟

مالیات بـــــر ارث مغازه سرقفلی

در مباحث مربوط به ارث و مالیـات بر ارث یکی از سوالاتی که در اغلب موارد ذهن ورثه را به خود مشغول می کند این است که مالیات بر ارث ملک تحاری چه میزان است چرا که از بین اموال متوفی طبیعتا املاک تجاری بیشترین ارزش مالی را دارا بوده و به تبع ان بیشترین مالیات بر ارث متعلقه بر این اموال خواهد بود و حال سوال این است ملک تجاری چیست ؟ و چه تعریفی دارد و آیا صرفا مغازه اعم از اینکه سزقفلی دلشته باشد و یا نداشته باشد ملک تجاری نحسوب می شود و سایر اموال تحت چه شرایطی تجاری محسوب می شوند ؟

حتما بخوانید  مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارث مغازه تجاری چقدر است؟

در خصوص حواب به سوال های قسمت اول با مشخص نمودن انواع کاربری ملک تحاری به روشنی نیت ان تعریفی دقیق از نلک تجاری و انواع آن را ارائه نمود :

کاربری تجاری :

در این نوع کاربری ، انواع مغازه ها ، رستوران ها ، عمده فروشی ها و دفاتر خدماتی ( مثلاً آژانس های مسافرتی و شبیه آنها ) مدنظر می باشند.البته مسئله ی مهم، دارا بودن مجوز تجاری برای یک ملک است وگرنه صرف وجود یک دفتر خدماتی در جایی را نمی توان دارا بودن کاربری تجاری برای آن ملک به حساب آورد. لذا در هنگام خرید املاک تجاری، حتماً با دقت موضوع گفته شده را در نظر داشته باشید.

کاربری صنعتی:

در برگیرنده هر نوع زمین یا ساختمانی که مجوز هرگونه فعالیت صنعتی اعم از تولید، انبار و یا توزیع را داشته باشد از قبیل کارخانجات، تعمیرگاهها و کارگاههای تولیدی، می شود.این نوع از املاک اکثراً در شهرک های صنعتی و یا مناطق خارج شهرها قرار دارند.حتی اگر بر اثر گسترش شهر، چنین ملکی داخل آن واقع گردد، معمولاً توسط دستگاههای مسئول و ذی ربط، حکم انتقال آن به خارج شهر داده می شود

کاربری خدماتی :

کاربری خدماتی، نوعی از کاربری های انتفاعی است. یعنی مثل کاربری تجاری، شما از آن کسب درآمد می کنید. با این تفاوت که چون این فعالیت عام المنفعه است، شهرداری ها-یا دیگر متولیان امر بابت آن پولی از شما نمی گیرند.اما اگر شما روزی تصمیم به تغییر کاربری بگیرید ، باید هزینه های تبدیل کاربری را بپردازید.

حتما بخوانید  تقسیم ارث طلا

از نمونه های کاربری خدماتی می توان«گرمابه های عمومی» را نام برد. به دلیل این که گرمابه ها در خدمت حفظ بهداشت عمومی و سلامت جامعه هستند و با وجود آن که صاحبان آن ها از طریق این کاربری منافعی کسب می کنند، اما در قبال آن پولی به شهرداری پر اخت نمیکنند.

سخن پایانی

در واقع مالیات بر ارث مغازه هم از قوانین مربوط به مالیات بر ارث زمین تبعیت می کند که توضیحات و نحوه محاسبه آنرا را در شرایط عموی برایتان در این مقاله بیان کردیم. اگر در این راستا خواهان اقدامات و اجراییات هستید می توانید با دفتر مشاور ما تماس بگیرید تا نتیجه بهتری حاصل شود.

منبع: مالیات بر ارث مغازه

مالیات بر ارث سهام

5/5 (1 نقد و بررسی)
مشاوره مالیاتی فراز تکس
مشاوره مالیاتی فراز تکس

جهت ارائه خدمات بهتر و هزینه ی کمتر برای مودیان مالیاتی ، مشاوره مالیاتی آنلاین و ارتباط تلفنی رایگان در نظر گرفته ایم تا از این طریق پاسخگوی بسیاری از سوالات و مشکلات شما باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

نفقه از ارث شوهر
مقالات
faraztax team

نفقه از ارث شوهر

مطالبه نفقه و مهریه از ارث شوهر فوت شده زمانی که مردی فوت می کند ارث وی بین وراث متوفی تقسیم می گردد یعنی اگر

ادامه مطلب
وصیت شفاهی یا لفظی
مقالات
faraztax team

وصیت شفاهی یا لفظی

وصیت شفاهی یا لفظی چیست مطابق با دین اسلام، وصیت کردن کاری درست و مستحب بحساب می آید و سفارش های زیادی به وصت کردن

ادامه مطلب
مالیات و عوارض قانون VAT
مقالات
faraztax team

مالیات و عوارض قانون VAT

شماره حساب های بانکی سیبای وصول مالیات و عوارض قانون VAT را چگونه پیدا کنیم؟ مالیات و عوارض قانون VAT کافی است به این نشانی

ادامه مطلب
09122042250