صلاح عمری

فهرست موضوعات مطرح در این مطلب
صلاح عمری

صلاح عمری چیست؟

صلاح عمری در آغاز نیاز است با کلمه صلح آشنا شویم. زمانی که کلمه صلح را شنیدیم تقریبا یک معنا به ذهن تمام ما خطور می کند و آن این است که وقتی اختلافی بین دو یا چند نفر برقرار است آنها با هم توافق کرده که مثلا هر طرف قسمتی از خواسته های خودش را نادیده بگیرد تا هر دو به نتیجه ی دلخواه خود برسند به بیانی دیگر آنها با هم آشتی و سازش می کنند. حالا در صورتی که بخواهیم یک تعریف حقوقی از کلمه ی صلح داشته باشیم محدود به این تعریف نخواهد بود. علاوه بر اینکه صلح شامل مواردی است که بین دو نفر اختلاف و دعوایی برقرار است.

صلح شامل مواردی هم می گردد که هیچ‌ گونه دعوایی بین دو طرف برقرار نیست ولی آن‌ها در انجام امری با هم توافق و سازش می نمایند و به این علت به آن صلح گفته می ‌شود که توافق آن‌ها هیچ عنوانی در قانون ندارد. مثلا مانند اجاره یا عقد بیع نیست که بطور خاص قانون در مورد آن صحبت کرده‌باشد بلکه افراد در توافق خود موضوعی را بوجود می‌آورند که در هیچ جای قانون از آن صحبتی نشده است.

بنابراین کلمه عمری؛ همانطور که از ظاهر آن مشخص است از عمر می‌آید و منظور از آن به معنای طول عمر یک فرد است حال اینکه طول عمر چه کسی؟ در قرارداد ذکر می‌شود مثلا طول عمر مالک یا طول عمر خریدار یا طول عمر یک نفر دیگر که در قرارداد نام او را ذکر می‌کنند.

حتما بخوانید  مالیات نقل و انتقال حق واگذاری

و در نهایت این که معنی این دو واژه در کنار هم چیست؟!

چیزی که باید به شما عرض کنم اینکه ما در قانون عنوانی به نام صلح عمری نداریم و فقط عمری در قانون برای حق انتفاع عمری بکار برده شده است. حق انتفاع به معنای حق استفاده از مالی است مثلا دوست شما به شما می گوید صرفا حق استفاده از آپارتمان من را داری ولی این به معنای این نیست که شما مالک آن شده‌اید و حق انتفاع و استفاده صرفا اجازه‌ای به شما می‌دهد که از آن مال استفاده کنید ولی حق انتقاع صلاح عمری به این معناست که مالک برای استفاده شما مدت قرار می‌دهد که آن مدت عمر و زنده بودن یک شخص است.

این مدت‌ها می‌تواند به این صورت‌ها باشد؛ مثلا بگوید تا زمانی که من زنده‌ام حق استفاده داری یا بگوید تا زمانی که خودت زنده هستی حق استفاده داری یا بگوید تا زمانی که مادرم یا خواهرم (یا هر شخص دیگر) که زنده است حق استفاده داری.

تعریف دو کلمه صلح عمری

می‌توانیم صلح عمری را با ترکیب معانی این دو واژه این‌گونه تعریف کنیم که هر شخصی می‌تواند در قراردادی که در دفاتر اسناد رسمی منعقد می‌شود ملک یا املاکی از خود را به نام دیگری بزند ولی واگذاری ملک به دیگری با شرط یا شروطی باشد. مثلا او اگرچه می‌خواهد ملکش را به دیگری واگذار کند ولی چون می‌خواهد خودش تا آخر عمر در آن زندگی کند در دفترخانه آن ملک را به کسی که می‌خواهد واگذار می‌کند. ولی می‌گوید تا زمانی که زنده هستم خودم می‌خواهم در ملکم سکونت کنم و پس از فوت من تو حق سکونت یا اجاره و را داری.

حتما بخوانید  ضمانت نامه بانکی

روش های صلح عمری

به عنوان مثال پدری ٣ پسر و ٢ دختر دارد و ثروتمند است و می‌خواهد یک آپارتمان را به پسری نیازمند بدهد که می‌ خواهد ازدواج کند اما می‌داند که اگر در وصیت‌نامه‌اش بنویسد چنین ملکی به آن پسر برسد فرزندانش ممکن است است به نحوی از زیر بار این وصیت شانه خالی کنند بنابراین برای اینکه مطمئن شود که حتما پس ازفوتش این ملک به آن پسر می‌رسد به دفترخانه می‌رود و با شرط صلح عمری این ملک را به او منتقل می‌کند و می‌گوید اگرچه که این ملک برای این پسر است.

ولی تا زمانی که من زنده هستم خودم در این ملک سکونت می‌کنم و حق فروشش را نداری. یا مثلا شروط دیگری در قرارداد می‌گذارد مثلا اینکه شما می‌توانید صرفا ملک را اجاره دهید یا خودت از آن استفاده کنی ولی تا زمانی که من زنده هستم حق فروشش را نداری.

بنابراین دیدید که یک امکان خوب در قانون وجود دارد که اگر شما می‌خواهید تمام یا بخشی از دارایی های خود را صلاح عمری با دیگری واگذار کنید و اطمینان ندارید که وراث شما پس از فوت شما طبق وصیت ‌نامه عمل کنند و از طرفی دیگر خودتان نیاز دارید که درآن ملک سکونت کنید ‌می‌توانید آن ملک را با شرط صلح عمری به دیگری واگذار کنید. در این‌صورت شما به هدف خود رسیده‌اید.

منبع: انحصار وراثت

بیشتر بدانید: مالیات ملک مشاع

0/5 (0 Reviews)
مشاوره مالیاتی فراز تکس
مشاوره مالیاتی فراز تکس

جهت ارائه خدمات بهتر و هزینه ی کمتر برای مودیان مالیاتی ، مشاوره مالیاتی آنلاین و ارتباط تلفنی رایگان در نظر گرفته ایم تا از این طریق پاسخگوی بسیاری از سوالات و مشکلات شما باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 8 =

تقسیم ارث زوجه
مقالات
faraztax team

تقسیم ارث زوجه

تقسیم ارث زوجه به چه صورت است؟ یکی از سوالات متداول نحوه تقسیم ارث زن است در این مطلب فروض مختلف تقسیم ارث همسر (منظور

ادامه مطلب
09122042250