مالیات واگذاری حق الامتیاز دفاتر اسناد رسمی

فهرست موضوعات مطرح در این مطلب
مالیات واگذاری حق الامتیاز دفاتر اسناد رسمی

مالیات واگذاری حق الامتیاز دفاتر اسناد رسمی

تعلق مالیات به واگذاری حق امتیاز دفاتر اسناد رسمی به جانشین
پیوست تصویر دادنامه شماره ۱۰۴ مورخ ۱۳۸۶/۲/۲۳ هیات عمومی دیوان عدالت اداری که بر اساس آن نامه شماره ۵۷۷۶-۲۱۱ مورخ ۱۳۸۳/۴/۱۴ سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر شمول مقررات ماده ۹۳ قانون مالیات های مستقیم به درآمد حاصل از واگذاری حق امتیاز دفاتر اسناد رسمی را متضمن هدف و حکم مقنن و عدم مغایرت آن با قانون و حدود اختیارات این سازمان اعلام نموده است جهت بهره‌برداری لازم ابلاغ می نماید.

متن نامه

جناب آقای علیزاده معاون محترم قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
احتراماً عطف به نامه شماره ۱/۳۴/۳۲۰۱۷ مورخ ۱۳۸۲/۱۱/۲۵ منضم به تصویر نامه شماره ۴۱۳۳۹ مورخ ۱۳۸۲/۱۰/۲۰ کانون سردفتران و دفتریاران راجع به حق الامتیاز دفاتر اسناد رسمی به استحضار می رساند:

نامه شماره ۳۷۴۶-۳۰/۵ مورخ ۱۳۷۲/۱۰/۲۰ دفتر فنی مالیاتی واگذاری پرونده‌های مختلف کسب و کار و بلخ است حق امتیازها را مشمول مقررات تبصره ۵ ماده ۱۰۰ طبق قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۱۳۶۶ دانسته و همچنین ماموران تشخیص مالیات را مکلف به رعایت مقررات مربوطه نسبت به تشخیص درآمد و مطالبه مالیات متعلق در مواعد مقرر قانونی نموده است و نامه مذکور حاکی از عدم شمول مالیات نسبت به واگذاری حق امتیاز دفاتر اسناد رسمی نمی باشد.

مطابق ماده ۹۳ قانون صدرالاشاره درآمدی که شخص حقیقی از طریق اشتغال به مشاغل جا به عناوین دیگر غیر از موارد مذکور در سایر فصل‌های این قانون در ایران تحصیل کند پس از کسر معافیت های مقرر در این قانون مشمول مالیات بر درآمد مشاغل می باشد.

حتما بخوانید  صورتحساب فروش و نحوه صدور و ارائه آن

در مواردی که به موجب اسناد و مدارک مثبته محرز گردد که سردفتران اسناد رسمی موضوع ماده ۶۹ قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب ۱۳۵۴ بابت معرفی جانشین و اشخاص واجد صلاحیت برای تصدی دفترخانه که نوع حق الامتیاز حلبی می‌گردد در آمدی کسب نموده اند می بایست پس از تسلیم اظهارنامه مالیاتی نسبت به پرداخت مالیات آن اقدام نمایند و در صورت عدم انجام تکالیف مامورین تشخیص مالیات مکلفند بر حسب وظایف و اختیارات قانونی خود و وفق مقررات ماده ۹۸ قانون موصوف پس از تحقیقات و بررسی‌های لازم و کسب اطلاعات مورد نیاز ظرف مهلت مقرر با اعمال ضریب مالیاتی مناسب درآمد مشمول مالیات را تعیین نمایند.

https://en.wikipedia.org/wiki/Taxation_in_Iran

0/5 (0 نقد و بررسی)
مشاوره مالیاتی فراز تکس
مشاوره مالیاتی فراز تکس

جهت ارائه خدمات بهتر و هزینه ی کمتر برای مودیان مالیاتی ، مشاوره مالیاتی آنلاین و ارتباط تلفنی رایگان در نظر گرفته ایم تا از این طریق پاسخگوی بسیاری از سوالات و مشکلات شما باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 16 =

انتقال قهری سهام
مقالات
faraztax team

انتقال قهری سهام

انتقال قهری سهام اموال سهام و اوراق بهادار قسمتی از ماترک شخص فوت شده است که طبق قوانین باید به وراث قانونی او منتقل شود.

ادامه مطلب
وصیت عهدی چیست
مقالات
faraztax team

وصیت عهدی چیست؟

وصیت عهدی چیست؟ به طوری که می ‌دانید معمولاً اشخاص در زمان حیات خود وصیت ‌نامه ‌ای می‌ نویسند تا تکلیف اداره امور و اموالشان

ادامه مطلب
09122042250