مالیات بر ارث

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث چیست؟ جدول مالیات بر ارث سال 98 دچار چه تغیبراتی شده است؟ قانون مالیات بر ارث 97 چگونه است؟ مالیات بر ارث ملک مسکونی چقدر است؟ مالیات بر ارث املاک تجاری چقدر است؟ جدول مالیات بر ارث سال 97 به چه شکل است؟ نرخ مالیات بر ارث سال 97 جقدر است؟ نرم افزار  محاسبه مالیات بر ارث وجود دارد؟ محاسبه آنلاین مالیات بر ارث امکان پذیر است؟ وکیل مالیاتی مناسب چه کمکی می تواند بکند؟

پاسخ تمام این پرسش ها را در این مقاله خواهید یافت.

مالیات بر ارث و آشنایی با قوانین آن

مالیات بر ارث و نحوه محاسبه آن

زمانی که شخصی فوت می کند بر همگان مسلم است که اموال بازمانده از او حق شرعی و قانونی وراث است و باید به آن ها برسد اما شاید موضوع اینقدر ها هم ساده نباشد چرا که در دنیای امروز وجود قوانین و تبصره های زیاد ، اغلب باعث سردرگمی مردم شده و بعضا انجام مراحل اداری را با پیچیدگی هایی همراه می کند.

اگر یکی از عزیزان و بستگان خود را از دست داده اید،ضمن عرض تسلیت در این مقاله قصد داریم تمام اطلاعاتی را که برای دریافت سهم الارث خود نیاز دارید در اختیار شما قرار دهیم و مراحل انجام کار را قدم به قدم توضیح دهیم تا تمام نگرانی های شما در خصوص مالیات بر ارث برطرف شود.پس با ما همراه باشید!

مالیات بر ارث چیست؟

قانون مالیات های مستقیم برای دولت سهمی در ماترک متوفی قائل شده و همان طور که در ماده 34 قانون مالیات های مستقیم بیان شده است ، وراث قبل از پرداخت این سهم که به آن مالیات بر ارث گفته می شود ، امکان انتقال و فروش سهم الارث خود را نخواهند داشت.

ماده 34 قانون مالیات های مستقیم :

اشخاص زیر مجاز نیستند قبل از اخذ گواهی پرداخت مالیات بر ارث ، اموال و دارایی های متوفی را به وراث یا موصی له تسلیم کنند و یا به نام آن ها ثبت و یا معاملاتی راجع به اموال و دارایی های مزبور انجام دهند:

1- بانک ها و سایر موسسات مالی و اعتباری ، شرکت ها ، موسسات ، نهاد های عمومی غیر دولتی و سایر اشخاص حقوقی دولتی و غیر دولتی که وجوه نقد یا سفته یا جواهر و یا هر نوع مال دیگر که از متوفی نزد خود دارند.

2- ادارات ثبت اسناد و املاک موقعی که مال غیر منقول را به اسم وراث یا موصی له ثبت می نمایند.

3- دفاتر اسناد رسمی موقعی که می خواهند تقسیم نامه یا هر نوع معامله وراث راجع به اموال و دارایی های متوفی ثبت نمایند.

4- شرکت هایی که متوفی در آن ها مالک سهام یا سهم الشرکه می باشد.

5- شرکت های کارگزاری ، صندوق های سرمایه گذاری و سایر نهاد های مالی 

6- صندوق های دادگستری و صندوق های ادارات ثبت اسناد و املاک کشور

اشخاص مذکور در بند های یاد شده (به استثنای اشخاص موضوع بند های 2 و 6 و وزارتخانه ها و موسسات دولتی و دستگاه هایی که بودجه آن ها به وسیله دولت تامین می شود) در صورت تخلف علاوه بر این که تا معادل ارزش مال مشمول مالیات بر ارث وراث نسبت به پرداخت مالیات و جرایم مسئولیت تضامنی دارند ، مشمول جریمه ای به میزان دو برابر مالیات بر ارث متعلق نیز خواهند بود.

در مورد بانک ها ، شرکت ها و موسسات دولتی متخلف و شرکا و معاونان وی در تخلف نیز مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

محاکم دادگستری ، ادارات اجرای احکام دادگستری ، ادارات ثبت اسناد و املاک کشور ، سازمان اوقاف و امور خیریه و اداره سرپرستی صغار و محجورین ، صندوق های دادگستری ، صندوق های ادارات و املاک کشور و وزارتخانه ها و موسسات دولتی و دستگاه هایی که بودجه آن ها به وسیله دولت تامین می شود ، در صورتی که در حیطه وظایف قانونی خود حکمی را در خصوص اموال و دارایی های متوفی صادر یا اجرا نمایند ، موظفند رونوشت یا تصویر آن حکم را ظرف مهلت ده روز حسب موردپس از صدور یا اجرا به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال کنند.

کارکنان مقصر کلیه اشخاص حقوقی مذکور ، در صورت عدم ارسال حکم یا عدم اخذ مفاصای مالیات بر ارث ، علاوه بر مجازات مربوط به تخلفات اداری و قانونی دستگاه مربوط به خود ، مکلف به پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر خسارت وارده به دولت با اقامه دعوی از طرف سازمان امور مالیاتی کشور به موجب حکم مراجع قضایی ذی ربط خواهند بود.این حکم در مورد شرکا و معاونان متخلفان مذکور نیز مجری است.

آیین نامه اجرایی ماده 34 قانون مالیات های مستقیم را از اینجا مطالعه کنید!

همان طور که ملاحظه نمودید دولت با در نظر گرفتن این شرایط سخت گیرانه ، مالیات بر ارث اموال متوفی را وصول میکند و بدون پرداخت مبلغ مالیات بر ارث امکان انتقال یا فروش اموال و دریافت سهم الارث به هیچ عنوان برای وراث وجود ندارد.

محاسبه آنلاین مالیات بر ارث

مراحل انجام کار چگونه است ؟

مرحله اول : در صورتی که یکی از عزیزان شما فوت کرده است،اولین اقدام شما اخذ انحصار وراثت می باشد که برای انجام آن می بایست فرم مخصوص مربوطه را (که به امضای 3 نفر شاهد نیازدارد) با حضور در یکی از دفاتر اسناد رسمی تکمیل نموده و دفترخانه آن را گواهی نماید و با ضمیمه سایر مدارک به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه نموده و مراحل آن را طی نمایید و یا انجام آن را به وکلای ما بسپارید.

در صورتی که خود قصد انجام این کار را دارید می توانید فرم استشهادیه انحصار وراثت را به صورت رایگان از ما بخواهید.انجام این مرحله از کار حدود 2 ماه زمان نیاز دارد.جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

وکیل مالیات بر ارث

مرحله دوم : اقدام بعدی شما عزیزان اخذ مفاصاحساب مالیات بر ارث خواهد بود.

پس از آن که گواهی انحصار وراثت صادر شد و آن را دریافت نمودید می بایست نسبت به اخذ مفاصاحساب مالیات بر ارثِ کلیه دارایی های متوفی اعم از زمین ،خانه،باغ،آپارتمان،املاک تجاری و صنعتی،انواع سهام شرکت ها،کلیه حساب های بانکی،اتومبیل و … اقدام نموده و مالیات بر ارث آن را بپردازید.این مرحله نیز نزدیک به دو ماه یا بیشتر زمان می برد.

این مرحله تخصصی بوده و چنانچه خود به انجام این کار مبادرت می ورزید موکدا توصیه می شود که حتما با یک کارشناس مالیاتی مشاوره نموده یا با کارشناسان گروه مالیاتی فراز حداقل یک جلسه مشاوره رایگان داشته باشید!

قوانین مالیات بر ارث سال 98

مرحله سوم : تا اینجا شما هنوز اجازه ی فروش سهم الارث خود را ندارید چون هنوز سند تک برگی به نام خودتان صادر نشده است.

برای دریافت سند تک برگی به نام خودتان ، لازم است با همراه داشتن گواهی انحصار وراثت و مفاصاحساب مالیات بر ارث و مدارک شناسایی خود به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید.دفترخانه مدارک شما را برای اداره ثبت پست می کند و بعد از یک الی دو ماه سند تک برگی (که به نام خودتان صادر شده) به ادرس محل سکونت شما پست می شود و حالا اجازه ی فروش ، نقل و انتقال و هر اقدام دیگری را دارید.

قانون مالیات بر ارث سال 98 چیست؟

مالیات بر ارث چند درصد است؟

مالیات بر ارث چند درصد است؟

میزان و درصد مالیات بر ارث به عواملی از قبیل نسبت وراث با متوفی،نوع و میزان دارایی های به جا مانده از متوفی و همچنین تاریخ فوت او بستگی دارد.

هرچه نسبت وراث و متوفی نزدیک تر باشد درصد مالیات بر ارثی که باید بپردازند کمتر ، و هرچه وراث و متوفی نسبت دورتری داشته باشند درصد مالیات بر ارثی که باید بپردازند بیشتر خواهد بود.

قبل از اینکه به بررسی هر یک از این عوامل بپردازیم لازم است با معنی برخی از اصطلاحات قانونی آشنا شویم!

در ادامه به تعریف وراث طبقه اول، دوم و سوم می پردازیم و توضیح می دهیم که چرا تاریخ فوت بر میزان مالیات بر ارث موثر است.

مالیات بر ارث

طبقه بندی وراث

وراث طبق ماده 18 قانون مالیات های مستقیم به سه طبقه تقسیم می شوند :

1- وراث طبقه اول که عبارتند از : پدر،مادر،زن،شوهر،اولاد و اولادِ اولاد

2- وراث طبقه دوم که عبارتند از : اجداد،برادر،خواهر و اولاد آن ها

3- وراث طبقه سوم که عبارتند از : عمو،عمه،دایی،خاله و اولاد آن ها

نرخ های اعلامی مالیات بر ارث در قانون مالیات های مستقیم برای وراث طبقه اول بیان شده و این میزان برای وراث طبقه دوم (2برابر) و برای وراث طبقه سوم (4 برابر) می باشد.

توجه : در صورتی که از طبقه اول حتی فقط یک نفر از وراث در قید حیات باشد به سایر طبقات هیچ ارثی تعلق نمی گیرد همچنین اگر از طبقه دوم حتی تنها یک نفر در قید حیات باشد ، اشخاص طبقه سوم از دریافت ارث ساقط می شوند.

تغییر قانون مالیات بر ارث در سال 95

تغییر قانون مالیات بر ارث از سال 95

در گذشته انتقادات و اعتراضاتی در خصوص نرخ مالیات بر ارث به سازمان امور مالیاتی صورت گرفت چرا که به اعتقاد مردم نرخ های مالیات به هیچ وجه منصفانه نبود تا جایی که بعضا وراث می بایست تا شصت و پنج درصد (65%) از ارزش اموال خود را به عنوان مالیات پرداخت میکردند لذا سازمان امور مالیاتی کشور اعتراضات به حق مردم را مورد توجه قرار داد و قانون مالیات بر ارث مورد بررسی مجدد قرار گرفت.

از ابتدای فروردین سال 1395 قوانین مالیات بر ارث دچار تحولات عمده و چشمگیری شد.

در صورتی که فوت متوفی مربوط به سال 1394 یا قبل از آن باشد مالیات بر ارث اموال او طبق قانون قبلی ، و چنانچه تاریخ فوت در سال 1395  و بعد از آن باشد مالیات بر ارث اموال او طبق قانون جدید محاسبه خواهد شد.

از این رو در ادامه ی این مقاله  برای هر دسته از اموال ، تعرفه های مالیات بر ارث را برای سال 94 به ماقبل و برای سال 95 به مابعد به صورت جداگانه برای شما بیان می کنیم .

مالیات بر ارث

قانون سال 1395 و پس از آن

 مهلت قانونی برای تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث ، به مدت یک سال از تاریخ فوت می باشد.

در قانون جدید ، میزان مالیات برای تمام اموال یکسان نیست و برای هر دسته از اموال ، درصد متفاوتی دارد .

در ادامه درصد مالیات هر دسته از اموال را بر اساس ماده 17 قانون مالیات های مستقیم به صورت جداگانه شرح می دهیم.

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث حساب بانکی چند درصد است؟

مالیات بر ارث سپرده های بانکی و سود های متعلق به آن ها طبق ماده 17 قانون مالیات های مستقیم به نرخ سه درصد (3%) برای وراث طبقه اول ، شش درصد (6%) برای وراث طبقه دوم و دوازده درصد (12%) برای وراث طبقه سوم می باشد.

مالیات بر ارث اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار چقدر است؟

مالیات بر ارث اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار و سود متعلق به آن ها  مشابه سپرده های بانکی بوده و برای وراث طبقه اول به میزان سه درصد (3%) ، برای وراث طبقه دوم شش درصد (6%) و برای وراث طبقه سوم دوازده درصد (12%) می باشد .

توجه : نرخ های فوق الذکر مربوط به سهام و سهم الشرکه و حق تقدم آن ها نمی باشد. در ادامه نرخ های مربوط به سهام و سهم الشرکه و حق تقدم آن ها را جداگانه ذکر می کنیم .

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس چند درصد است؟

مالیات بر ارث سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس برای وراث طبقه اول (0.75%) ، برای وراث طبقه دوم (1.5%) و برای وراث طبقه سوم (3%) می باشد.

ضمنا سود سهام مشمول مالیات بر ارث نیست!

مالیات بر ارث سهام و سهم الشرکه انواع شرکت های غیر بورسی چند درصد است ؟

مالیات بر ارث سهام و سهم الشرکه ی شرکت های غیر بورسی برای وراث طبقه اول شش درصد (6%) ، برای وراث طبقه دوم دوازده درصد (12%) و برای وراث طبقه سوم بیست و چهار درصد (24%) می باشد .

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث خودرو و انواع وسایل نقلیه موتوری چند درصد است ؟

مالیات بر ارث خودرو و انواع وسایل نقلیه موتوری اعم از زمینی ، دریایی و هوایی برای وراث طبقه اول دو درصد (2%) ، برای وراث طبقه دوم چهار درصد (4%) و برای وراث طبقه سوم هشت درصد (8%) می باشد.

توجه : قیمت گذاری این دسته از اموال ، توسط سازمان امور مالیاتی انجام می شود .

مالیات بر ارث خانه و آپارتمان مسکونی چند درصد است؟

مالیات بر ارث این دسته از املاک برای وراث طبقه اول (7.5% ارزش معاملاتی) ، برای وراث طبقه دوم (15% ارزش معاملاتی) و برای وراث طبقه سوم (30% ارزش معاملاتی) می باشد.

مالیات بر ارث منزل مسکونی

مالیات بر ارث املاک زراعی ، باغ ، اراضی بایر و ... چند درصد است؟

مالیات بر ارث این املاک دقیقا مشابه املاک مسکونی است.

مالیات بر ارث املاک تجاری ، اداری ، صنعتی و ... چند درصد است ؟

مالیات بر ارث مغازه برای وراث طبقه اول (3%) ، برای وراث طبقه دوم (6%) و برای وراث طبقه سوم (12%) می باشد.

توجه : ارزش گذاری این املاک توسط کارشناسان سازمان امور مالیاتی انجام می گیرد و اظهارات وراث در اظهارنامه مالیات بر ارث تسلیمی لزوما مورد قبول سازمان امور مالیاتی نمی باشد.

مالیات بر ارث اجناس و اموال متوفی در واحد تجاری و تولیدی چند درصد است؟

مالیات بر ارث این اموال برای وراث طبقه اول (10%) ، برای وراث طبقه دوم (20%) و برای وراث طبقه سوم (40%) است.

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث حق امتیاز چند درصد است ؟

مالیات بر ارث حق امتیاز ها مانند جواز کسب ، حق امتیاز سردفتران ، خط تلفن ثابت و همراه و… برای وراث طبقه اول (10%) ، برای وراث طبقه دوم (20%) و برای وراث طبقه سوم (40%) می باشد .

مالیات بر ارث سهام عدالت چگونه محاسبه می شود؟

مالیات بر ارث سهام عدالت برای وراث طبقه اول شش درصد (6%) ، برای وراث طبقه دوم دوازده درصد (12%) و برای وراث طبقه سوم بیست و چهار درصد (24%) می باشد.

مالیات بر ارث اموال و دارایی های متعلق به متوفای ایرانی که در خارج از کشور واقع شده چند درصد است؟

بند 6 ماده 17 :

نسبت به اموال و دارایی های متعلق به متوفای ایرانی که در خارج از کشور واقع شده است پس از کسر مالیات بر ارثی که از آن بابت به دولت محل وقوع اموال و دارایی ها پرداخت شده است ، به نرخ ده درصد (10%) ارزش ماترک که ماخذ محاسبه مالیات بر ارث در کشور محل وقوع مال قرار گرفته است.

در صورت عدم شمول مالیات بر ارث در کشور مزبور به ماخذ ارزش روز انتقال یا تحویل به نام وراث

اموال متوفی ایرانی در خارج از ایران

در صورتی که شخص ایرانی در خارج از ایران فوت نماید وزارت امور اقتصادی و دارایی چگونه مطلع خواهد شد؟

 ماده 33 قانون مالیات های مستقیم :

 ماموران کنسولی ایران در خارج از کشور موظف اند ظرف سه ماه از تاریخ اطلاع از وقوع فوت اتباع ایرانی مراتب را ضمن ارسال کلیه اطلاعات در مورد ماترک آنان اعم از منقول یا غیر منقول واقع در کشور محل ماموریت خود ف با تعیین مشخصات و ارزش آن ها ، از طریق وزارت امور خارجه به وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام نمایند.

تبصره : آیین نامه اجرایی ماده 33 ظرف شش ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و امور خارجه تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

تبصره 3 ماده 17

در صورتی که متوفی و وراث ، تبعه خارجی باشند ، اموال و دارایی های متوفی که در ایران واقع است ، مشمول مالیات بر ارث به نرخ وراث طبقه اول خواهد بود .

ارزش معاملاتی چیست؟

ارزش معاملاتی چیست ؟

به موجب ماده 64 قانون مالیات های مستقیم ، تعیین ارزش معاملاتی املاک بر عهده کمیسیون تقویم املاک می باشد.

این کمیسیون متشکل ازپنج عضو است که در تهران از نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور ، وزارت خانه های راه و شهر سازی و جهاد کشاورزی ، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شورای اسلامی شهر و در سایر شهر ها از مدیران کل یا روسای ادارات امور مالیاتی ، راه و شهر سازی ، جهاد کشاورزی و ثبت اسناد و املاک و یا نمایندگان آن ها و نماینده شورای اسلامی شهر تشکیل می شود که هر سال یک بار ارزش معاملاتی املاک را به تفکیک عرصه و اعیان تعیین می کند که ارزش آن از قیمت واقعی بازار کمتر است .

چه کسانی به طور کامل از پرداخت مالیات بر ارث معاف هستند؟

به موجب ماده 25 قانون مالیات های مستقیم وراث طبقات اول و دوم نسبت به اموال شهدای انقلاب اسلامی مشمول مالیات بر ارث موضوع این فصل نخواهند بود.

احراز شهادت برای استفاده از مقررات این ماده منوط به تایید یکی از نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران و یا بنیاد شهید انقلاب اسلامی حسب مورد می باشد.

چه کسانی به طور کامل از پرداخت مالیات ارث معاف هستند؟

اموال معاف از مالیات بر ارث (در قانون سال 1395 و بعد از آن) کدامند؟

بر اساس ماده 24 قانون مالیات های مستقیم اموال زیر از شمول مالیات بر ارث خارج است :

1- وجوه بازنشستگی و وظیفه و پس انداز خدمت و مزایای پایان خدمت ، مطالبات مربوط به خسارت اخراج ، بازخرید خدمت و مرخصی استحقاقی استفاده نشده و بیمه های اجتماعی و نیز وجوه پرداختی توسط موسسات بیمه یا بیمه گزار و یا کارفرما از قبیل بیمه عمر ، خسارت فوت و همچنین دیه و مانند آن ها حسب مورد که یکجا و یا به طور مستمر به ورثه متوفی پرداخت می گردد.

2- اموالی که برای سازمان ها و موسسه های  مذکور در ماده 2 این قانون (وزارتخانه ها و موسسات دولتی ، دستگاه هایی که بودجه آن ها به وسیله دولت تامین می شود ،شهرداری ها) مورد وقف یا نذر یا حبس واقع گردد به شرط تایید سازمان ها و موسسه های مذکور

3- اثاث البیت محل سکونت متوفی

اگر توان پرداخت کل مالیات را نداشته باشیم آیا امکان تسویه مالیات هر یک از اموال به صورت جداگانه و سپس فروش آن وجود دارد؟

خوشبختانه یکی از اصلاحات قانون مالیات بر ارث در سال 95 ، اضافه شدن امکان صدور گواهی پرداخت مالیات برای هر یک از اموال به صورت جداگانه می باشد.

 در قانون قدیم وراث می بایست قبل از فروش یا انتقال هر یک از اموال متوفی ، ابتدا مالیات بر ارث کل اموال را به صورت یکجا به اداره امور مالیاتی پرداخت می کردند و در غیر این صورت اجازه انتقال و فروش هیچ یک از اموال را نداشتند.

مسلما این موضوع مشکلات زیادی ایجاد می کرد  چرا که خیلی مواقع وراث توان پرداخت مالیات کل اموال به صورت یکجا را نداشتند و می خواستند یکی از اموال را به فروش برسانند تا با پول آن مالیات بقیه اموال را بپردازند و در قانون قدیم این امکان وجود نداشت.

طبق قانون جدید این امکان برای وراث محترم وجود دارد.

پرداخت مالیات ارث

آیا امکان کسر هزینه های کفن و دفن و بدهی های متوفی از اموال مشمول مالیات وجود دارد؟

ماده 26 قانون مالیات های مستقیم :

وراث متوفی (منفردا یا مجتمعا) یا ولی یا امین یا قیم یا نماینده قنونی آن ها موظفند به منظور کسر هزینه های کفن و دفن در حدود عرف و عادات و واجبات مالی و عبادی در حدود قواعد شرعی و دیون محقق متوفی از ماترک موضوع ماده 17 این قانون ، ظرف مدت یک سال از تاریخ فوت متوفی اظهارنامه ای حاوی کلیه اقلام ماترک با تعیین ارزش روز زمان فوت و تصریح مطالبات و بدهی ها طبق فرم نمونه مخصوصی که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می شود به انضمام مدارک زیر به اداره امور مالیاتی صلاحیت دار (اداره امور مالیاتی محل سکونت متوفی) تسلیم نماید:

1- رونوشت یا تصویر گواهی شده اسناد مربوط به بدهی ها و مطالبات متوفی

2- رونوشت یا تصویر گواهی شده کلیه اوراقی که مثبِت حق مالکیت متوفی نسبت به اموال و حقوق مالی است.

3- رونوشت یا تصویر گواهی شده آخرین وصیت نامه متوفی اگر وصیت نامه موجود باشد.

4- در صورتی که اظهارنامه از طرف وکیل یا قیم یا ولی داده شود رونوشت یا تصویر گواهی شده وکالت نامه یا قیم نامه

5- رونوشت یا تصویر گواهی فوت از مراجع ذی ربط

اداره امور مالیاتی مربوط مکلف است اظهارنامه تسلیمی در مهلت مقرر را رسیدگی و به شرح زیر اقدام کند:

الف – در صورتی که ارزش روز کلیه ماترک متوفی کمتر از دیون محقق متوفی ، واجبات مالی و عبادی و هزینه کفن و دفن باشد ، اموال و دارایی های متوفی مشمول مالیات موضوع ماده 17 این قانون نخواهد شد و مالیات های پرداختی موضوع ماده 17 این قانون با ارائه اسناد و مدارک مثبِته به پرداخت کننده مسترد خواهد شد.

ب – در صورتی که ارزش روز ماترک بیشتر از دیون محقق متوفی ، واجبات مالی و عبادی و هزینه های کفن و دفن باشد ، در این صورت موارد مزبور به ترتیب از ارزش روز اموال و دارایی های موضوع ماده 17 این قانون کسر و مازاد ماترک حسب مورد به ماخذ مقرر در ماده مزبور مشمول مالیات خواهد شد و اضافه مالیات های پرداختی موضوع ماده 17 این قانون با ارائه اسناد و مدارک مثبِته به پرداخت کننده مسترد خواهد شد.

ج – در صورتی که کل ماترک یا بخشی از آن مطابق بند های الف و ب مشمول مالیات نباشد ، اداره امور مالیاتی موظف است گواهی لازم مبنی بر بلامانع بودن ثبت یا انتقال یا پرداخت یا تحویل اموال و دارایی غیر مشمول متوفی به وراث را حسب موارد مذکور در ماده 17 این قانون به عنوان مراجع ذی ربط صادر نماید.

تبصره 1 : در صورتی که بدهی متوفی مستند به مدارک و اسناد مثبِته قانونی بوده و اصالت آن مورد تایید اداره امور مالیاتی صلاحیت دار قرار گیرد قابل کسر از ماترک خواهد بود.

تبصره 2 : آیین نامه اجرایی این ماده در مورد نحوه رسیدگی، ارزیابی اموال و دارایی ها در خصوص مالیات بر ارث و صدور گواهی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه می شود و به تصویب هیات وزیران می رسد.

کسر هزینه های کفن و دفن از مالیات ارث

آیا این امکان وجود دارد که مالیات سپرده های بانکی از موجودی حساب متوفی کسر شود و مابقی آن به وراث تحویل داده شود؟

خوشبختانه این امکان بر اساس تبصره 1 ماده 34 قانون مالیات های مستقیم وجود دارد.

تبصره 1 ماده 34 : سازمان امور مالیاتی کشورمی تواند اشخاصی را که اموال موضوع بند 1 ماده 17 این قانون را نزد خود دارند مکلف نماید قبل از پرداخت یا تحویل اموال مزبور به وراث ، مالیات متعلق را کسر و تا آخر ماه بعد از پرداخت به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز و مابقی آن را به وراث یا ذی نفعان دیگر پرداخت نماید.

در این صورت اشخاص مذکور مکلفند مشخصات وراث یا ذی نفعان دیگر و مبالغ پرداختی را ظرف مدت مذکور به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کنند.

اگر اموال متوفی بر اساس وصیت او به غیر وراث منتقل شود آیا به آن مالیات بر ارث تعلق می گیرد؟

ماده 38 قانون مالیات های مستقیم :

اموالی که به موجب نذر یا وصیت حسب مورد به وراث منتقل می شود به نرخ مذکور در ماده 17 این قانون مشمول مالیات بر ارث بوده و در صورتی که به غیر وراث به استثنای اشخاص مذکور در بند 3 ماده 24 این قانون ، منتقل شود مشمول مالیات بر درآمد اتفاقی خواهد بود.

در مواردی که مناافع مالی ، مورد نذر یا وصیت باشد و همچنین منافع مالی که مورد وقف و حبس است ، اشخاص منتفع از منافع به استثنای اشخاص مذکور در بند 3 ماده 24 این قانون نسبت به منافع هر سال مشمول مالیات بر درآمد خواهند بود.

تبصره : مال مورد وصیت وقتی مشمول مالیات خواهد بود که وصیت با فوت موصی قطعی شده باشد.

وصیت نامه مالیات بر ارث

در مورد وقف و نذر و وصیت مهلت تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات بر ارث چقدر است؟

ماده 39 قانون مالیات های مستقیم :

در مورد وقف ، متولی و در مورد حبس و نذر ، حبس و نذر کننده و در مورد وصیت ، وصی مکلف اند حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ وقوع عقد یا فوت موصی ، حسب مورد ، اظهارنامه ای روی نمونه ای که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می شود حاوی مشخصات و ارزش مال مورد وقف یا حبس یا نذر یا وصیت به انصمام اسناد مربوطه به اداره امور مالیاتی صلاحیت دار تسلیم و رسید دریافت دارند، مالیات متعلق را حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه پرداخت کنند.

تبصره : در مواردی که موضوع وقف یا حبس یا نذر یا وصیت از مصادیق بند 3 ماده 24 این قانون یا مشمول مقررات فصل مالیات بر درآمد اتفاقی باشد واقف یا متولی ، یا حبس و نذر کننده یا وصی حسب مورد مکلفند مشخصات اموال مورد وقف یا حبس یا نذر یا وصیت و مشخصات ذی نفع را روی نمونه ای که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می شود درج و حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ وقوع عقد یا فوت موصی به اداره امور مالیاتی صلاحیت دار تسلیم کنند و رسید دریافت دارند.

قانون سال 1394 و قبل از آن

بر اساس این قانون ، وراث موظف هستند حداکثر تا 6 ماه از تاریخ فوت ، در اظهرنامه ای کلیه ی اموال مشمول مالیات را به اداره مالیات معرفی کنند و عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر مشمول جریمه ای معادل ده درصد (10%) مالیات متعلق خواهد بود.

اموال مشمول مالیات (در قانون سال 1394 و قبل از آن)

 بر اساس ماده 19 قانون مالیات های مستقیم اموال مشمول مالیات بر ارث عبارت است از کلیه ماترک متوفی واقع در ایران یا خارج از ایران اعم از منقول و غیر منقول و غیر منقول و مطالبات قابل وصول و حقوق مالی پس از کسر هزینه کفن و دفن در حدود عرف و عادات و واجبات مالی و عبادی در حدود قواعد شرعی و دیون محقق متوفی.

نرخ مالیات بر ارث نسبت به سهم الارث بر اساس ماده 20 قانون مالیات های مستقیم به شرح زیر است :

تا مبلغ 5 میلیون تومان : نرخ مالیات بر ارث برای وراث طبقه اول پنج درصد (5%) ، برای وراث طبقه دوم پانزده درصد (15%) ، برای وراث طبقه سوم سی و پنج درصد (35%)

تا مبلغ 20 میلیون تومان نسبت به مازاد 5 میلیون تومان : نرخ مالیات بر ارث برای وراث طبقه اول پانزده درصد (15%) ، برای وراث طبقه دوم بیست و پنج درصد (25%) ، برای وراث طبقه سوم چهل و پنج درصد (45%)

تا مبلغ 50 میلیون تومان نسبت به مازاد 20 میلیون تومان : نرخ مالیات بر ارث برای وراث طبقه اول بیست و پنج درصد (25%) ، برای وراث طبقه دوم سی و پنج درصد (35%) ، برای وراث طبقه سوم پنجاه و پنج درصد (55%)

نسبت به مازاد 50 میلیون تومان : نرخ مالیات بر ارث برای وراث طبقه اول سی و پنج درصد (35%) ، برای وراث طبقه دوم چهل و پنج درصد (45%) ، برای وراث طبقه سوم شصت و پنج درصد (65%) 

توجه : از سهم الارث هر یک از وراث طبقه اول مبلغ 3 میلیون تومان به عنوان معافیت کسر و مازاد به نرخ های مذکور مشمول مالیات می باشد.

معافیت مذکور برای هریک از وراث طبقه اول که کمتر از 20 سال سن داشته یا محجور یا معلول از کار افتاده باشند مبلغ 5 میلیون تومان خواهد بود. 

اموال مشمول مالیات ارث

اموال معاف از مالیات بر ارث (در قانون سال 1394 و قبل از آن)

بر اساس ماده 24 قانون مالیات های مستقیم اموال زیر از شمول مالیات بر ارث خارج است :

1- وجوه بازنشستگی و وظیفه و پس انداز خدمت و مزایای پایان خدمت ، مطالبات مربوط به خسارت اخراج ، بازخرید خدمت و مرخصی استحقاقی استفاده نشده و بیمه های اجتماعی و نیز وجوه پرداختی توسط موسسات بیمه یا بیمه گزار و یا کارفرما از قبیل بیمه عمر ، خسارت فوت و همچنین دیه و مانند آن ها حسب مورد که یکجا و یا به طور مستمر به ورثه متوفی پرداخت می گردد.

2- اموالی که برای سازمان ها و موسسه های  مذکور در ماده 2 این قانون (وزارتخانه ها و موسسات دولتی ، دستگاه هایی که بودجه آن ها به وسیله دولت تامین می شود ،شهرداری ها) مورد وقف یا نذر یا حبس واقع گردد به شرط تایید سازمان ها و موسسه های مذکور

3- هشتاد درصد (80%) اوراق مشارکت و سپرده های متوفی نزد بانک های ایرانی و شعب آن ها در خارج از کشور و موسسه های اعتباری و غیر بانکی مجاز ، همچنین پنجاه درصد (50%) ارزش سهام متوفی در شرکت هایی که سهام آن ها طبق قانون در بورس پذیرفته شده باشد و چهل درصد (40%) ارزش سهام یا سهم الشرکه متوفی در سایر شرکت ها و نیز چهل درصد (40%) ارزش خالص دارایی متوفی در واحد های تولیدی ، صنعتی ، معدنی و کشاورزی.

بر اساس تبصره 1، اثاث البیت محل سکونت از نظر مالیاتی جزو ماترک متوفی محسوب نخواهد شد.

بر اساس ماده 25 قانون مالیات های مستقیم وراث طبقات اول و دوم نسبت به اموال شهدای انقلاب اسلامی مشمول مالیات بر ارث موضوع این فصل نخواهند بود.

احراز شهادت برای استفاده از مقررات این ماده منوط به تایید یکی از نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران و یا بنیاد شهید انقلاب اسلامی حسب مورد می باشد.

چه مدارکی را باید ضمیمه ی اظهارنامه مالیات بر ارث کنیم ؟

اداره مالیات علاوه بر اظهارنامه مالیات بر ارث از شما مدارکی میخواهد که در ادامه تمامی آن ها را ذکر کرده ایم.

چه مدارکی را باید ضمیمه ی اظهارنامه کنیم ؟​

بر اساس ماده 26 قانون مالیات های مستقیم ضمایم لازم که بایستی همراه با اظهارنامه تسلیم گردد به شرح زیر است :

1- رونوشت یا تصویر گواهی شده اسناد مربوط به بدهی و مطالبات متوفی 

2- رونوشت یا تصویر گواهی شده کلیه اوراقی که مثبِت حق مالکیت متوفی نسبت به اموال و حقوق مالی است.

3- در صورتی که اظهارنامه از طرف وکیل یا قیم یا ولی داده شود ، رونوشت یا تصویر گواهی شده وکالتنامه یا قیم نامه.

4- رونوشت یا تصویر گواهی شده آخرین وصیت نامه اگر وصیت نامه موجود باشد.

در مورد مالیات بر ارث باید به کدام اداره مالیاتی مراجعه کنیم؟

طبق ماده 27 قانون مالیات های مستقیم ، اداره امور مالیاتی صلاحیت دار در مورد ارث ، اداره امور مالیاتی است که آخرین اقامتگاه قانونی متوفی در محدوده آن واقع بوده است و اگر متوفی در ایران مقیم نبوده ، اداره امور مالیاتی مربوطه در تهران خواهد بود.

باید به کدام اداره مالیات مراجعه کنیم؟

مهلت پرداخت مالیات بر ارث چقدر است؟

طبق ماده 28 قانون مالیات های مستقیم ، مشمولین مالیات بر ارث مکلفند مالیات متعلق را بر اساس اظهارنامه تا سه ماه پس از انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه به رسم علی الحساب پرداخت و رسید دریافت دارند.

مهلت پرداخت مالیات بر ارث چقدر است؟

چه زمانی مبلغ مالیات بر ارث قطعی می شود ؟

بند الف ماده 30 : در صورتی که جمع ارزش اموال مشمول مالیات اظهار شده در اظهارنامه مالیات بر ارث با ارزش تعیین شده همان اموال توسط اداره امور مالیاتی بیش از (15%) اختلاف نداشته باشد ، اظهارنامه را قطعی تلقی و مراتب را ظرف شش ماه به مودی ابلاغ نماید.

بند ب ماده 30 : در صورتی که اختلاف بیش از (15%) باشد ، و همچنین در مواردی که وراث یا نماینده قانونی آن ها و سایر کسانی که طبق مقررات این قانون مکلف به دادن اظهارنامه هستند از تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث خودداری کنند یا در اظهارنامه قسمتی از اموال را ذکر ننمایند ، مالیات متعلق را بر طبق مقررات این قانون تشخیص و به مودی ابلاغ کند.

تبصره ماده 30 : هر گاه وراث ظرف یک ماه از تاریخ اخطار کتبی اداره امور مالیاتی از ارائه اموال به منظور ارزیابی خودداری نمایند،اداره امور مالیاتی نسبت به تعیین بهای اموال راسا اقدام خواهد نمود.

قیمت گذاری اموال مشمول مالیات بر ارث بر چه اساس است؟

طبق ماده 32 قانون مالیات های مستقیم ، ماخذ ارزیابی املاک اعم از عرصه و اعیان ، ارزش معاملاتی ملک با رعایت تبصره یک ماده 59 این قانون در زمان فوت بوده و ماخذ ارزیابی سایر اموال و حقوق مالی متوفی (اعم از تجاری ، سرقفلی ، خودرو و …) ، ارزش آن ها در تاریخ فوت خواهد بود.

مثال های محاسبه مالیات بر ارث

خب دوستان امیدوازم که خسته نشذه باشین و تا به اینجای کار ازمطالعه مقاله استفاذه کرده باشین.از اینجا به بعد میخام که یه مقدار راحتتر صحبت کنم وکمی ازاصطلاخات قانونی فاصله بگیریم و نحوه مخاسبه مالیات بر ارث رو با بررسی تعدادی مثال ، بهتر باهاش آشنابشیم.

مثال اول

دوستان عزیز فرض کنین که شخصی در سال 98 فوت میکنه و دازایی هایی که ازاون به جا مونده عبارت هست از مبلع صدمیلیون تومن که درحساب بانکیش هس و مبلغ پنجاه میلیون تومن که درقالب اوراق بهادار داشته.حالامیخایم بدونیم که مالیات بر ارث این شحص درصورتی که ورثه ی اون پسرش باشه چقدمیشه????!!

نحوه محاسبه : ببینین باتوجه به اینکه شخص درسال 98 فوت کرده مالیات بر ارث اونو براساس قانون جدید حساب میکنن پس همونطور که درمقاله توضیح دادیم چون ورثه این شخص پسرشه جزووراث طبقه اول محسوب میشه و مالیات بر ارث حساب بانکی ازقرار 3 درصدلحاظ میشه.

پس ینی 3 درصد این صدمیلیون (معادل 3 میلیون) رو باید به عنوان مالیات بپردازه.

ازطرفی بابت اوراق مشارکت باید 3 درصد مالیات بده که میشه سه دردصد 50 میلیون (معادل 1.5 میلیون)

یعنی پسرایشون بایدمجموعا (3+1.5=4.5 میلیون تومن) مالیات بر ارث پرداخت بکنه.

حالاشما فرض بکنین که تاریخ فوت مربوط به سال 94 بود ، یکبارم برای اون حالت حساب میکنیم ببینیم مالیاتِ ارث چقدمیشه؟؟!؟

باتوجه به اینکه مزبوط به سال نودوچهاره پس باقانون قدیم محاسبه میشه.

خب تو قانون قدیم هشتاددرصد مبلغ حساب های بانکی و اوراق مشارکت ازپرداخت مالیاتِ ارث معاف میشد.پس وقتی مجموع دارایی های این فرد 150 میلیون بوده از هشتاددرصدش (معادل 120 میلیون تومن) مالیاتی گرفته نمیشه و مالیات رو از 30 میلیون تومن مابقی میگیرن.اما به چه شکل؟؟؟!؟

همونطوریکه در مقاله نوشتیم تا 5 میلیونش رو 5 درصد میگیرن که میشه 250 هزارتومن

از مقدار 5 میلیون تا 20 میلیون (که میشه 15 میلیون) ، این مقدارو 15 درصد میگیرن برای وراث طبقه اول که میشه (15% پانزده میلیون = دو میلیون و دویست و پنجاه هزارتومن)

و 10 میلیون باقیمونده رو 25 درصد ازش مالیات میگیرن که میشه 2.5 میلیون.

پس اگه تاریخ فوت این شخص برای سال 94 بود پسرش باید مجموعا (0.25 + 2.25 + 2.5 = 5) میلیون تومن رو به عنوان مالیات بر ارث پرداخت میکرد.

42 دیدگاه دربارهٔ «مالیات بر ارث»

 1. بازتاب: مالیات بر درآمد اجاره املاک - مالیات بر ارث

 2. بازتاب: مالیات بر درآمد مشاغل - مالیات بر ارث

 3. بازتاب: انحصار وراثت - مالیات بر ارث

 4. بازتاب: مالیات بر ارث - دنج پاتوق

 5. بازتاب: مالیات بر درآمد حقوق - مالیات بر ارث

 6. بازتاب: مالیات بر درآمد اشخاص خارجی مقیم خارج از ایران - مالیات بر ارث

 7. بازتاب: مالیات بر درآمد شرکت ها - مالیات بر ارث

 8. بازتاب: مالیات موسسات بیمه - مالیات بر ارث

 9. بازتاب: قوانین و مقررات مالیاتی انحلال شرکت ها - مالیات بر ارث

 10. بازتاب: مالیات درآمد اتفاقی - مالیات بر ارث

 11. بازتاب: معافیت های مالیاتی واحد های تولیدی،معدنی،بیمارستان ها،هتل ها و مراکز اقامتی گردشگری - مالیات بر ارث

 12. بازتاب: مالیات بر ارث - اتفاق نو

 13. بازتاب: معرفی لینک های مفید – مجله علمی پژوهشی رهاورد

 14. بازتاب: معرفی لینک های مفید – سبز اندیشان امروز

 15. بازتاب: معرفی لینک های مفید – ایده یابان پویا " جدیدترین مقالات و آموزش های کاربردی "

 16. بازتاب: معرفی لینک های مفید – پرتال علمی دانشگاهی ثمین

 17. بازتاب: معرفی لینک های مفید – ایده کاوی : جدیدترین و ناب ترین ایده ها

 18. بازتاب: معرفی لینک های مفید – گروه ایده پردازان ایرکا : آموزش های کاربردی برای مهارت بیشتر

 19. بازتاب: معرفی لینک های مفید – سبز اندیشان کارون -تجربه هایی برای فردای بهتر

 20. بازتاب: معرفی لینک های مفید – اخبار فناوری

 21. بازتاب: معرفی لینک های مفید – نوین کاو : یادگیری روش ها و آموزش های علمی

 22. بازتاب: معرفی لینک های مفید – ماه نشان – مقالات و آموزش های کاربردی

 23. بازتاب: معرفی لینک های مفید – علم یار : آنچه آموخته ایم

 24. بازتاب: معرفی لینک های مفید – فراهان : راهکار های برای تجربه های بیشتر و بهتر

 25. بازتاب: معرفی لینک های مفید - خانه دانشجو - پرتال آنلاین دانشگاهی

 26. خیلی ممنون
  بسیار عالی و جامع بسیاری از سوالاتم رفع ابهام شد
  موفق باشید

 27. بازتاب: مالیات بر ارث سپرده های بانکی - مالیات بر ارث

 28. سلام
  من و دو خواهرم و مادرم اقدام به پرداخت سهم مالیات بر ارث خودمان کردیم ولی برادرم همکاری نمی کند آیا امکان دریافت تسویه حساب برای ما که پرداخت کردیم هست و اگر برادرم پرداخت نکند جریمه ای متوجه ما میشود؟

  1. سلام در صورتی که مالیات بر ارث رو پرداخت کردید میتونید نسبت به سهم خودتون مفاصاحساب مالیات بر ارث رو دریافت کنید و درخواست سند تک برگی کنید و در صورتی که برادرتون سهم خودش رو پرداخت نکنه جریمه ای برای شما نخواهد داشت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + دوازده =

09122042250