مالیات بر ارث ماشین داخلی و وارداتی

فهرست موضوعات مطرح در این مطلب
مالیات بر ارث ماشین وارداتی

نحوه تعیین مالیات بر ارث ماشین های داخلی و وارداتی

بعد از مرگ فرد، ورثه وی موظف به تهیه لیستی از اموال و دارایی های متوفی از قبیل وسائل نقلیه او و تسلیم آن به اداره امور مالیاتی می باشند. مالیات بر ارث خودرو یا مالیات بر ارث وسائل نقلیه بر اساس همین اظهارنامه مالیات بر ارث پرداخت می شود.

قسمتی از اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم در خصوص مالیات بر ارث است که از وراث متوفی نسبت به سهم الارث آنها و با توجه به نرخی که برای هر طبقه از ورثه تعیین شده است وصول می گردد. طبق قانون ارث اموال شامل مالیات بر ارث که در نتیجه فوت شخص اعم از فوت واقعی یا فرضی انتقال می یابد.

 سرپرست سازمان امور مالیاتی طی بخشنامه ای نحوه تعیین قیمت ماشین های داخلی و وارداتی به منظور دریافت دو درصد مالیات بر ارث را ابلاغ کرد.

مالیات بر ارث خودرو داخلی و وارداتی

براساس مفاد بند ۴ ماده ۱۷ قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱ تیر ۱۳۹۴ انواع وسائل نقلیه موتوری، زمینی، دریایی و هوایی به نرخ دو درصد (۲ درصد) بهای اعلامی توسط سازمان امور مالیاتی کشور در تاریخ ثبت انتقال به نام وراث مشمول مالیات بر ارث هستند، بدین وسیله مقرر می‌دارد: بهای انواع خودروهای تولید داخل و وارداتی که هر سال در اجرای تبصره ۶ ماده ۴۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده توسط سازمان متبوع اعلام می‌شود، به عنوان بهای اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور، در اجرای مقررات بند ۴ ماده ۱۷ قانون مالیات های مستقیم نیز ملاک عمل خواهد بود.

حتما بخوانید  انواع مالیات در ایران

مالیات بر ارث ماشین های داخلی و وارداتی

در نتیجه با توجه به بالا رفتن قیمت خودروها طی یکسال اخیر، می توان گفت که مالیات بر ارث خودرو نیز عملا افزایشی قابل توجه را تجربه کرده است.

فهرست اموال منقول و وسائل نقلیه متوفی از قبیل: موتوری، هوایی، دریایی، زمینی و… هم در همین اظهارنامه مالیات بر ارث جای می گیرند و بنا بر بند چهارم ماده ۱۷ قانون مالیات های مستقیم ایران مشمول مالیات بر ارث می باشند.

مالیات بر ارث و نحوه محاسبه آن

بعنوان مثال در صورتی که هنگام نقل و انتقال خودروی متوفا به وارث، سازمان امور مالیاتی، ارزش خودرو را ۱۰۰ میلیون تومان اعلام کند، دو درصد این مبلغ، یعنی دو میلیون تومان مالیات بر ارث نسبت به وسیله نقلیه به آن تعلق خواهد گرفت. منظور از مالیات بر ارث ماشین یا مالیات بر ارث خودرو نیز همین نوع مالیات است

طبقات وراث هنگام تقسیم ارث

نرخ های یاد شده برای مالیات بر ارث نسبت به وسائل نقلیه به وراث طبقه اول، یعنی به پدر و مادر و همسر و فرزند و نوه اختصاص دارد.

برابر تبصره دوم ماده ۱۷ قانون مالیات های مستقیم، نرخ های یاد شده در این ماده برای وراث طبقه دوم، دو برابر و برای وراث طبقه سوم، چهار برابر خواهد بود.

یعنی نرخ مالیات ارث بر وسائل نقلیه برای وراث طبقه دوم معادل ۴ درصد ارزش اعلامی سازمان امور مالیاتی و برای وراث طبقه سوم معادل ۸ درصد این ارزش می باشد.

ماخذ محاسبه مالیات بر اموال منقول

مبدا و ماخذ محاسبه این نوع مالیات، ارزشی است که سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می کند.

حتما بخوانید  معافیت های مالیاتی مربوط به موقوفات ، نذورات ، کمک ها و هدایا
مالیات بر ارث ماشین های داخلی و وارداتی
مالیات بر ارث ماشین های داخلی و وارداتی

وصیت عهدی چیست؟

0/5 (0 نقد و بررسی)
مشاوره مالیاتی فراز تکس
مشاوره مالیاتی فراز تکس

جهت ارائه خدمات بهتر و هزینه ی کمتر برای مودیان مالیاتی ، مشاوره مالیاتی آنلاین و ارتباط تلفنی رایگان در نظر گرفته ایم تا از این طریق پاسخگوی بسیاری از سوالات و مشکلات شما باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − دو =

سهام عدالت متوفی
مقالات
faraztax team

سهام عدالت متوفی

بعد از مرگ سهامدار تکلیف این سهام چیست؟ سهام عدالت متوفی امروزه در طی چند دهه گذشته، خصوصی سازی به یکی از هدفهای بسیار مهم

ادامه مطلب
قوانین اسناد ملکی
مقالات
faraztax team

قوانین اسناد ملکی

انواع اسناد ملکی و قوانین آن قوانین اسناد ملکی از مهم‌ترین مسائل حقوقی که در هنگام خرید خانه در تهران یا شهرستان‌ها با آن برخورد

ادامه مطلب
تفاوت عرصه و اعیان ملک
مقالات
faraztax team

تفاوت عرصه و اعیان ملک

عرصه و اعیان ملک چه تفاوتی دارند؟ تفاوت عرصه و اعیان ملک تمام اشخاص برای قراردادهای ملکی و سندهای زمین و ساختمان حداقل یک بار

ادامه مطلب
09122042250