سهم ارث دو زن از شوهر

فهرست موضوعات مطرح در این مطلب
سهم ارث دو زن از شوهر

نحوه تقسیم سهم ارث دو زن از شوهر

بر اساس قانون مدنی، سهم الارث زن در صورتی که مرد فرزند داشته باشد، یک هشتم و در صورتی که مرد فرزند نداشته باشد یک چهارم خواهد بود. اما از آن جهت که ممکن است یک مرد بیش از یک همسر دائم داشته باشد، موضوع سهم الارث مرد با دو زن مطرح است. در واقع سوالی که پیش می آید این است که سهم الارث دو زن از یک شوهر چقدر خواهد بود؟ قانون مدنی در ماده ۹۴۲ به این سوال پاسخ داده است. بنابراین، در این مقاله به بررسی سهم ارث زن از شوهر و سهم الارث دو زن از یک شوهر خواهیم پرداخت.

” در صورتی که مرد دو زن دائمی داشته باشد، سهم الارث زن میان آن دو به طور مساوی تقسیم می شود “

سهم ارث زن از شوهر

بر اساس ماده ۸۶۴ قانون مدنی، ارث زن از شوهر مورد پیش بینی قرار گرفته است. بر اساس این ماده، «از جمله اشخاصی که به موجب سبب ارث می برند، هر یک از زوجین است که در حین فوت دیگری زنده باشند». همچنین، بر اساس ماده ۹۴۰ قانون مدنی، زن و مرد در صورتی از هم ارث می برند که عقد آنها با هم، عقد دائم باشد نه موقت. همچنین، باید در حین فوت دیگری زنده باشند و در زوجیت هم بوده باشند.

البته سهم الارث زن از شوهر در صورت داشتن فرزند و نداشتن فرزند متفاوت است. در صورتی که مرد فرزند نداشته باشد، سهم الارث زن یک چهارم خواهد بود ولی اگر مرد فرزند داشته باشد، سهم الارث زن یک هشتم است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سهم ارث زن از شوهر کلیک کنید.

حتما بخوانید  سهم وراث ناتنی و تنی خواهر و برادر

ماده ۹۴۲ قانون مدنی

بر اساس ماده ۹۴۲ قانون مدنی، «در صورت تعدد زوجات، ربع یا ثمن ترکه که تعلق به زوجه دارد، بین همه آنان بالسویه تقسیم می شود». همانگونه که در این ماده مشخص شده است، اگر مرد دو زن دائم داشته باشد، میزان سهم الارثی که به لحاظ قانونی به زن او تعلق می گیرد، میان آن دو تقسیم می شود. بنابراین، اگر مردی دو زن داشته باشد و در عین حال فرزند هم داشته باشد، سهم الارث زن یک هشتم خواهد بود که این یک هشتم میان دو زن به طور مساوی میان آنها تقسیم می شود. اما اگر مرد فرزندی نداشته باشد، سهم الارث همسر وی یک چهارم است. حال اگر این مرد دو زن داشته باشد، این یک چهارم میان آن دو زن به طور مساوی تقسیم خواهد شد. بنابراین، سهم الارث مرد دو زنه به طور مساوی میان دو زن او تقسیم خواهد شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سهم ارث و انواع مالیات برارث با کارشناسان ما تماس بگیرید آنها آماده اند تا پاسخگوی سوالات شما عزیزان پیرامون مباحث ارث می باشند.

0/5 (0 Reviews)
مشاوره مالیاتی فراز تکس
مشاوره مالیاتی فراز تکس

جهت ارائه خدمات بهتر و هزینه ی کمتر برای مودیان مالیاتی ، مشاوره مالیاتی آنلاین و ارتباط تلفنی رایگان در نظر گرفته ایم تا از این طریق پاسخگوی بسیاری از سوالات و مشکلات شما باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

تقسیم ارث زوجه
مقالات
faraztax team

تقسیم ارث زوجه

تقسیم ارث زوجه به چه صورت است؟ یکی از سوالات متداول نحوه تقسیم ارث زن است در این مطلب فروض مختلف تقسیم ارث همسر (منظور

ادامه مطلب
09122042250