سهم ارث دو زن از شوهر

سهم ارث دو زن از شوهر
سهم ارث دو زن از شوهر
سهم ارث دو زن از شوهر

نحوه تقسیم سهم ارث دو زن از شوهر

بر اساس قانون مدنی، سهم الارث زن در صورتی که مرد فرزند داشته باشد، یک هشتم و در صورتی که مرد فرزند نداشته باشد یک چهارم خواهد بود. اما از آن جهت که ممکن است یک مرد بیش از یک همسر دائم داشته باشد، موضوع سهم الارث مرد با دو زن مطرح است. در واقع سوالی که پیش می آید این است که سهم الارث دو زن از یک شوهر چقدر خواهد بود؟ قانون مدنی در ماده 942 به این سوال پاسخ داده است. بنابراین، در این مقاله به بررسی سهم ارث زن از شوهر و سهم الارث دو زن از یک شوهر خواهیم پرداخت.

” در صورتی که مرد دو زن دائمی داشته باشد، سهم الارث زن میان آن دو به طور مساوی تقسیم می شود “

سهم ارث زن از شوهر

بر اساس ماده 864 قانون مدنی، ارث زن از شوهر مورد پیش بینی قرار گرفته است. بر اساس این ماده، «از جمله اشخاصی که به موجب سبب ارث می برند، هر یک از زوجین است که در حین فوت دیگری زنده باشند». همچنین، بر اساس ماده 940 قانون مدنی، زن و مرد در صورتی از هم ارث می برند که عقد آنها با هم، عقد دائم باشد نه موقت. همچنین، باید در حین فوت دیگری زنده باشند و در زوجیت هم بوده باشند.

البته سهم الارث زن از شوهر در صورت داشتن فرزند و نداشتن فرزند متفاوت است. در صورتی که مرد فرزند نداشته باشد، سهم الارث زن یک چهارم خواهد بود ولی اگر مرد فرزند داشته باشد، سهم الارث زن یک هشتم است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سهم ارث زن از شوهر کلیک کنید.

ماده 942 قانون مدنی

بر اساس ماده 942 قانون مدنی، «در صورت تعدد زوجات، ربع یا ثمن ترکه که تعلق به زوجه دارد، بین همه آنان بالسویه تقسیم می شود». همانگونه که در این ماده مشخص شده است، اگر مرد دو زن دائم داشته باشد، میزان سهم الارثی که به لحاظ قانونی به زن او تعلق می گیرد، میان آن دو تقسیم می شود. بنابراین، اگر مردی دو زن داشته باشد و در عین حال فرزند هم داشته باشد، سهم الارث زن یک هشتم خواهد بود که این یک هشتم میان دو زن به طور مساوی میان آنها تقسیم می شود. اما اگر مرد فرزندی نداشته باشد، سهم الارث همسر وی یک چهارم است. حال اگر این مرد دو زن داشته باشد، این یک چهارم میان آن دو زن به طور مساوی تقسیم خواهد شد. بنابراین، سهم الارث مرد دو زنه به طور مساوی میان دو زن او تقسیم خواهد شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سهم ارث و انواع مالیات برارث با کارشناسان ما تماس بگیرید آنها آماده اند تا پاسخگوی سوالات شما عزیزان پیرامون مباحث ارث می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث تهران

[vc_row][vc_column][vc_column_text] تعریف مالیات بر ارث و دلیل پرداخت آن نحوه محاسبه مالیات بر ارث چگونه است؟ اموال شامل مالیات اموال معاف از مالیات چگونه مالیات

ادامه مطلب »
چرا مالیات بر ارث

مالیات بر ارث

همه چیز درباره مالیات بر ارث مالیات بر ارث مالیاتی است که به اموال متوفی تعلق می‌گیرد و باید توسط وراث پرداخت شود. این مالیات

ادامه مطلب »