حق پارکینگ آپارتمان

فهرست موضوعات مطرح در این مطلب
حق پارکینگ آپارتمان

حق پارکینگ آپارتمان در ساختمان مسکونی

بعضی وقتها مواقع در هنگام خرید واحد آپارتمانی متوجه می ‌شوید که واحدی که برای فروش گذاشته ‌اند، پارکینگ ندارد. دانستن حق پارکینگ آپارتمان در ساختمان مسکونی بسیار ضروری است.

پارکینگ آپارتمان در مجتمع های مسکونی متعلق به چه کسی است؟

شاید از خود می ‌پرسید که چطور امکان دارد واحد مسکونی پارکینگ نداشته باشد، یا درواقع اصولاً پارکینگ چگونه بین واحدها تقسیم می ‌شود؟ اساساً تقسیم پارکینگ به دو صورت انجام می ‌شود:

صورت اول، تعلق اختصاصی پارکینگ به واحد آپارتمانی است که مانند انباری، با تعیین موقعیت و مساحت آن، محل دقیق آن در صورت‌ مجلس تفکیکی و سند رسمی قید می‌ گردد و در حقیقت ملک اختصاصی صاحب آپارتمان به‌حساب می‌ آید. صورت دوم، تعلق پارکینگ به هر واحد به ‌طور مشاع است. بدین معنی که از این پارکینگ‌ها در صورت‌مجلس تفکیکی برای واحدهایی که می‌توانند به ‌صورت مشاع از پارکینگ ساختمان استفاده کنند، نام ‌برده می ‌شوند. در این صورت فقط واحدهای آپارتمانیی که حق استفاده از پارکینگ مشاعی برای آن‌ها شناخته‌ شده است، می‌توانند از پارکینگ ساختمان به‌طور مشاع استفاده کنند.

ممکن است بعضی از واحدهای یک آپارتمان، حق استفاده از پارکینگ مشاع را داشته باشند و بعضی دیگر این حق را نداشته باشند. همچنین ممکن است تمامی واحدهای آپارتمانی ساختمان، به نحو اختصاصی در سند مالکیت، پارکینگی برایشان مشخص نشده باشد و حق استفاده مشاعی از پارکینگ ساختمان را داشته باشند. در این صورت هرکدام از واحدها می‌توانند اتومبیل خود را در هر قسمت از پارکینگ که می‌خواهند بگذارند، بدون این‌که کسی به توقف آن‌ها در قسمت خاصی از پارکینگ مشاعی اعتراض کند.

حتما بخوانید  مالیات بر ارث سرقفلی و حق واگذاری محل

در چنین حالتی، مالکان برای ایجاد نظم و انضباط در ساختمان، می‌توانند محل معینی را برای مدت معینی به‌طور موقت، به هر یک از واحدها اختصاص دهند . برای رعایت عدالت، وقتی این مدت معین به پایان رسید، آن را با واحد دیگری تعویض کنند تا بین مالکان هم رنجش یا تنش به وجود نیاید.

فروشنده باید به قول خود عمل کند

اگر خانه‌ای را خریده‌اید و در سند عادی یا همان مبایعه‌نامه آن قید شده است که فروشنده ملزم به واگذاری خانه، همراه با پارکینگ و انباری به شماست، اما زمان تحویل، فروشنده از انجام این کار خودداری می‌کند و خانه‌ای بدون پارکینگ به شما تحویل می‌دهد، اصلا خودتان را ناراحت و نگران نکنید؛

به راحتی می‌توانید علیه او اقامه دعوی کنید و حقتان را بگیرید. برای این کار باید به دادگاه مراجعه و دادخواستالزام به انجام تعهد بدهید. طبق این دادخواست، دادگاه خریدار را مجبور و ملزم به ارائه خدماتی که در سند قید شده است، می‌کند. حتی در صورتی که فروشنده، فضای پارکینگ را در ساختمان پیش‌بینی نکرده باشد، باید مبلغ آن را به خریدار بپردازد و این مبلغ نیز با نظر کارشناس دادگستری تعیین می‌شود. زیرا قیمت پارکینگ در هر منطقه‌ای از شهر متفاوت است و بنابراین بستگی به ارزش منطقه‌ای آپارتمان، رقمی که به شما تعلق می‌گیرد کم یا زیاد می‌شود.

حق رفت‌وآمد از پارکینگ چگونه است؟

در مجتمع‌های مسکونی در برخی موارد پیش می‌آیند مالکین واحدهایی که پارکینگ اختصاصی دارند از ورود سایر ساکنین به پارکینگ ممانعت به عمل می‌آورند، لازم است بدانیم که به‌جز بخش اختصاصی قید شده در سند مالکیت به‌عنوان پارکینگ که مساحت و موقعیت آن کاملاً مشخص‌شده است، مابقی فضای پارکینگ جزو بخش‌های مشترک و مشاعی ساختمان است که هریک از ساکنین می‌توانند از آن عبور و مرور کنند.

حتما بخوانید  صورتحساب فروش و نحوه صدور و ارائه آن

مالیات بر ارث

0/5 (0 نقد و بررسی)
مشاوره مالیاتی فراز تکس
مشاوره مالیاتی فراز تکس

جهت ارائه خدمات بهتر و هزینه ی کمتر برای مودیان مالیاتی ، مشاوره مالیاتی آنلاین و ارتباط تلفنی رایگان در نظر گرفته ایم تا از این طریق پاسخگوی بسیاری از سوالات و مشکلات شما باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 3 =

تقسیم ارث زوجه
مقالات
faraztax team

تقسیم ارث زوجه

تقسیم ارث زوجه به چه صورت است؟ یکی از سوالات متداول نحوه تقسیم ارث زن است در این مطلب فروض مختلف تقسیم ارث همسر (منظور

ادامه مطلب
09122042250