ارث غایب مفقودالاثر

فهرست موضوعات مطرح در این مطلب
ارث غایب مفقودالاثر

ارث غایب مفقودالاثر چیست؟

ارث غایب مفقودالاثر بعضی اوقات اشخاص برای مدت زمان طولانی از محل سکونت خود غایب می شوند، به طوری که نمی شود هیچگونه خبر و اطلاعی از آنها دریافت کرد. براساس قانون، به چنین افرادی غایب مفقود الاثر گفته می شود. از این جهت که زنده یا مرده بودن آنها مشخص نمی باشد، قانونگذار قواعدی را پیش بینی و تعیین کرده است تا اموال آنها محفوظ شود تا در صورتی که احیانا زنده بازگشت، اموالش را به خود او بازگردانند.

امکان دارد برای کاربران سوالی مطرح شود که وضعیت حقوقی ارث غایب مفقودالاثر چیست؟ آیا به غایب مفقودالاثر ارث تعلق می گیرد یا نه؟ برای پاسخ به این پرسش نیازمند بررسی غایب مفقودالاثر، تعلق ارث به غایب مفقودالاثر و حفاظت از سهم الارث غایب مفقودالاثر است که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

غایب مفقودالاثر در ماده ۱۰۱۱

در ماده ۱۰۱۱ قانون مدنی غایب مفقودالاثر تعریف شده است. بر اساس این ماده : «غایب مفقودالاثر کسی است که از غیبت او مدت بالنسبه مدیدی گذشته و از او به هیچ وجه خبری نباشد». با توجه به این ماده ، برای تحقق عنوان غایب مفقودالاثر بر یک شخص لازم است که شرایط زیر وجود داشته باشند :

– غیبت

– انقضای مدت زمان نسبتا طولانی

– عدم اطلاع از زندگی یا مرگ شخص. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اینکه غایب مفقود الاثر کیست کلیک کنید.

ارث غایب مفقود الاثر

امکان دارد که در بین ورثه شخص فوت شده ، یک غایب مفقود الاثر هم وجود داشته باشد. در این صورت غیبت او نه مانع از تقسیم ارث می شود و نه موجب محروم شدن او ارث خواهد شد. چرا که این وضعیت یعنی عدم تقسیم ارث به زیان سایر وراث است. تعیین سهم غایب هم برای او ضرری در پی نخواهد داشت.

حتما بخوانید  ارث در عقد موقت

به همین دلیل در ماده ۸۷۹ قانون مدنی در خصوص سهم الارث غایب مفقود الاثر چنین مقرر داشته است : « در صورتی که بین وراث غایب مفقود الاثری وجود داشته باشد ، سهم او کنار گذارده می شود تا حال او معلوم شود. در صورتی که متحقق گردد قبل از مورث مرده است ، حصه او به سیر وراث بر می گردد و الا به خود او یا به ورثه او می رسد».

ماده ۸۷۹ ارث غایب مفقودالاثر

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: مالیات بر ارث

بر اساس این ماده سهم الارث غایب مفقود الاثر تا مشخص شدن وضعیت او کنار گذاشته می شود. حال اگر معلوم شود که وی پیش از مورث فوت کرده بوده ، سهمی به او نمی رسد. چرا یکی از شرایط ارث بردن ، آن است که وارث حین فوت مورثش زنده بوده باشد. اما اگر مشخص شود که او بعد از فوت مورث فوت کرده است ، ارث به وی تعلق می گیرد ؛ اما چون خودش هم فوت کرده سهم الارث او به وراث خودش خواهد رسید. اگر هم زنده بازگردد که باید مقدار سهم الارثش را به خود او بدهند.

در صورتی که غایب تکلیف اداره اموال خود را تعیین نکرده باشد و کسی هم نباشد که قانونا متصدی امور او باشد ، سهم الارث غایب مانند سایر اموال او به شخص امین که دادگاه او را تعیین کرده است سپرده می شود تا آن را برای غایب حفظ و نگهداری کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ارث غایب مفقودالاثر می توانید به سایت ما مراجعه کنید. کارشناسان ما آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی به سوالات شما عزیزان پیرامون ارث غایب مفقودالاثر پاسخ دهند.

حتما بخوانید  تفاوت اسناد ملکی و اوقافی
0/5 (0 Reviews)
مشاوره مالیاتی فراز تکس
مشاوره مالیاتی فراز تکس

جهت ارائه خدمات بهتر و هزینه ی کمتر برای مودیان مالیاتی ، مشاوره مالیاتی آنلاین و ارتباط تلفنی رایگان در نظر گرفته ایم تا از این طریق پاسخگوی بسیاری از سوالات و مشکلات شما باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 6 =

تقسیم ارث زوجه
مقالات
faraztax team

تقسیم ارث زوجه

تقسیم ارث زوجه به چه صورت است؟ یکی از سوالات متداول نحوه تقسیم ارث زن است در این مطلب فروض مختلف تقسیم ارث همسر (منظور

ادامه مطلب
09122042250