مالیات خریداران سکه

مالیات خریداران سکه
مالیات خریداران سکه
مالیات خریداران سکه

مالیات دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی

مالیات خریداران سکه پیرو دستورالعمل شماره مورخ و جهت ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به شرح ذیل مقرر می دارد:

اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی

اشخاص حقیقی موصوف برای درآمدهای حاصل از بابت واگذاری سکه های مزبور مشمول مالیات بر درامد بوده و مکلف به انجام کلیه تکالیف قانونی از جمله تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر به استثنای مودیانی که در راستای دستورالعمل مذکور مشمول مالیات مقطوع می گردیده اند می باشند.

ضمناً چنانچه هریک از اشخاص حقیقی که کمتر از ۲۰۰ سکه دریافت نموده و مشمول دستورالعمل مالیات مقطوع سکه بوده لکن مایل به استفاده از تسهیلات و دستورالعمل مورد نظر نباشند می‌توانند در اجرای مقررات ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم نمایند و پرونده آنها بر اساس مفاد این دستورالعمل مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.

اشخاص حقوقی خریدار سکه از بانک مرکزی

کلیه اشخاص حقوقی خریدار سکه فارغ از تعداد سکه های خریداری شده مشمول مفاد این دستورالعمل می باشند و مکلف اند رویداد مالی مربوط به خرید و فروش سکه را نیز در اظهارنامه مالیاتی خود منعکس و اعمال نمایند.

اقدامات مالیاتی

کلیه اطلاعات مربوط به خرید پیش خرید سکه اشخاص حقوقی توسط مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات در سامانه های مربوط به بارگذاری شده تا آثار مالیاتی فعالیت مزبور در هنگام رسیدگی به پرونده های مالیاتی اشخاص حقوقی موصوف مورد بررسی قرار گرفته و مطابق مقررات ذیربط و مفاد این دستورالعمل اقدام گردد.

همچنین کلیه اطلاعات مربوط به اشخاص حقیقی که مبادرت به خرید سکه نموده اند با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و از سوی معاونت مالیات های مستقیم دفتر اطلاعات مالیاتی جهت رسیدگی به ادارات کل امور مالیاتی مربوطه ارسال می گردد.

اطلاعات مربوط به تراکنش های بانکی مربوط به اشخاص موضوع این دستورالعمل از طریق دفاتر طرح بازرسی ویژه ویژه مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی به ادارات امور مالیاتی ذیربط ارسال می شود.

رسیدگی مالیاتی در مورد اشخاص دارای پرونده خرید و فروش سکه

در مورد اشخاص حقیقی دارای پرونده مالیاتی در ارتباط با خرید و فروش سکه و اشخاص حقوقی :

1- چنانچه معدی اقدام به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و ابراز خرید فروش و یا اعلام موجودی سکه حسب مورد در مورد مقرر نموده باشد اداره امور مالیاتی مربوط به اظهارنامه مالیاتی مودی با اطلاعات دریافتی تطبیق داده و ضمن رسیدگی و اظهار نظر در خصوص میزان فروش و همچنین موجودی پایان دوره سکه وفق مقررات مربوط و این دستورالعمل نسبت به تشخیص مالیات اقدام نماید.

2- در مواردی که موجودی از تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر خودداری نموده و اسناد و مدارک مثبته مبنی بر فروش و یا عدم واگذاری موجودی سکه خریداری شده از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را ارائه نماید در این صورت چنانچه اسناد و مدارک مثبته مبنی بر احراز قیمت فروش سکه ارائه یا واصل نشود با رعایت مقررات تبصره ۲ ماده ۹۷ اصلاحی مصوبه قانون مالیاتهای مستقیم تفاوت مبلغ خرید از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با بهای روز سکه در تاریخ تحویل که توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می‌شود از سیستم بانکی با رعایت مقررات مواد ۱۵۲ و ۱۵۳ قانون اخیرالذکر به عنوان درآمد مشمول مالیات مبنای محاسبه مالیات متعلقه خواهد بود.

رسیدگی مالیاتی در مورد اشخاص فاقد پرونده خرید و فروش سکه

در مواردی که اشخاص حقیقی فاقد پرونده مالیاتی در ارتباط با خرید و فروش سکه باشند :
ادارات کل امور مالیاتی می‌بایست در مواردی که مودی اشخاص حقیقی فاقد پرونده مالیاتی در ارتباط با خرید و فروش سکه از جمله طلافروشی و صرافی بوده ابتدا نسبت به تشکیل پرونده مالیاتی برای معده اقدام نموده و سپس نسبت به صدور احکام جهت رسیدگی به کلیه منابع مالیات های مستقیم مودیان مزبور از مشاغل حقوق و تکلیفی حسب مورد مبادرت نمایند.
کارگروه‌های رسیدگی منتخب می‌آید پس از دعوت از مودی و درخواست ارائه اسناد و مدارک مربوط حسب مورد تعدد دفاتر و حسب مورد اسناد و مدارک ارائه شده توسط معدی و یا به دست آمده از جمله تراکنش های بانکی و اطلاعات معوضه از پایگاه های اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی کشور طبق بند یک و دو این دستورالعمل اقدام نمایند.

معافیت مالیات بر درآمد حقوق سال ۱۳۹۸

سایر موارد

۱- مودیان مالیاتی موضوع این دستورالعمل می بایست جهت تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir مراجعه نمایند.

۲- اداره امور مالیاتی صلاحیتدار جهت حسابرسی مالیاتی اشخاص حقوقی موضوع این دستورالعمل اداره امور مالیاتی رسیدگی کننده به پرونده مالیات عملکرد اشخاص مذکور و برای اشخاص حقیقی فاقد پرونده
مالیاتی مشاغل در ارتباط با خرید و فروش سکه اداره امور مالیاتی مربوط به محل استقرار بانک عامل تحویل دهنده سکه به اشخاص موصوف تعیین می گردد.

3- چنانچه اشخاص موضوع این دستورالعمل نسبت به مالیات تعیین شده معترض باشند ، می توانند نسبت به طرح ادعای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد نمایند.

۴- چنانچه تمام یا بخشی از تراکنش های بانکی ارتباطی با فعالیت خرید و فروش سکه نداشته باشد مطابق دستورالعمل های رسیدگی به تراکنش های مشکوک بانکی واصله صادره توسط سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به موضوع اقدام شود.

۵- با اتخاذ ملاک از بند ۱۴ تفاهم نامه مورخ 1390/12/2 فی مابین سازمان متبوع و اتحادیه طلا و جواهر نقره و سکه تهران فروش سکه طلا که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ضربه شده در مرحله عرضه توسط بانک مذکور مشمول مالیات بر ارزش افزوده بوده و بنابراین بعد از اولین فروش توسط بانک مزبور تا اعلام بعدی مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده نخواهد بود.

۶- ادارات کل امور مالیاتی میبایست اطلاعات واصله مربوط به خرید سکه تراکنش های بانکی و سایر اطلاعات به دست آمده مربوطه در سنوات موضوع این دستورالعمل را پس از انقضای آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه در اولویت رسیدگی قرار دهند.

https://www.investopedia.com/terms/i/incometax.asp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث تهران

[vc_row][vc_column][vc_column_text] تعریف مالیات بر ارث و دلیل پرداخت آن نحوه محاسبه مالیات بر ارث چگونه است؟ اموال شامل مالیات اموال معاف از مالیات چگونه مالیات

ادامه مطلب »
چرا مالیات بر ارث

مالیات بر ارث

همه چیز درباره مالیات بر ارث مالیات بر ارث مالیاتی است که به اموال متوفی تعلق می‌گیرد و باید توسط وراث پرداخت شود. این مالیات

ادامه مطلب »