وکیل مالیاتی کیست ؟

فهرست موضوعات مطرح در این مطلب
وکیل مالیاتی کیست

وکیل مالیاتی کیست ؟

وکیل یا مشاور مالیاتی به کسی گفته می شود که در حوزه های مالی و حسابداری، متخصص باشد و همچنین به حقوق و قوانین مالیاتی مسلط بوده و دارای تجربه کافی در این زمینه باشد. مسائل و قوانین مالیاتی نقش بسیار مهمی را در کسب و کار و ایجاد آن، بوجود می آورد که حل آنها نیازمند اطلاعات و دانش خاص خود می باشد.

در حال حاضرعصر جدید، تفاوت های گوناگونی با گذشته دارد که در کسب و کارها بیشتر و سخت تر شده است و قوانین مربوط به آن روز به روز در حال تغییر هستند. در این بین کسب و کارها و مودیان آنها نیز با مسائل مالی و مالیاتی گسترده ای مواجه می شوند که هر فرد باید بتواند برای رونق کسب و کار خود، گام های درست و استوار را در این زمینه بردارد.

انواع وکلای مالیاتی:

وکلای مالیاتی دارای ۳ نوع می باشند که در زیر به آنها اشاره می شود:

۱٫      قراردادی: وکالتی که هر شخص، بصورت انحصاری وکیل خود را انتخاب می نماید.

۲٫      معاضدتی: انتخاب وکیل از طریق کانون وکلا با توجه به اصل ۳۵ قانون اساسی و ماده ۴۴ قانون وکالت صورت می گیرد. این اقدام به علت عدم توانایی مالی شخص صورت می گیرد.

۳٫      تسخیری: در جرائمی که مجازات آنها قصاص، اعدام، حبس ابد و… باشد، چنانچه متهم، وکیل نداشته باشد، تعیین وکیل از طرف دادگاه صورت می گیرد.

مالیات چیست:

مبلغی که دولت از طریق سازمان امور مالیاتی کشور از اشخاص، شرکت ها و موسسات دریافت می کند را مالیات گویند که یکی از اصلی ترین ابزار کسب درآمد برای دولت محسوب می شود.

مالیات می تواند یک وسیله سیاست گذاری اقتصادی برای دولت باشد که دارای دو نوع مستقیم مانند: مالیات بر ارث و مالیات بر دارایی و… و غیر مستقیم مانند: حقوق و عوارض گمرک، مالیات بر معاملات و مالیات بر ارزش افزوده و… است که هر کدام دارای شرایط و قوانین مربوط به خود می باشند.

ترفند مالیاتی:

بعضی مودیان از پرداخت مالیات تعیین شده خودداری می کنند یا سعی می کنند با انجام اعمال فریب کارانه، مالیات خود را پرداخت نکنند و یا مالیات کمتری پرداخت نمایند که اصطلاحا به آن فرار مالیاتی می گویند. انجام این تخلفات، باعث شده که دولت قوانین مالیاتی را برای برخورد با این موارد وضع نماید که در دو دسته، مرجع شبه قضایی اداری و مرجع نظارتی، به این موضوع رسیدگی می شود.

جرائم مالیاتی:

یکی از رایج ترین انواع تخلف حقوق کیفری مالی به شمار می رود. این تخلف زمانی اتفاق می افتد که اشخاص درآمد یا اشتغال خود را مخفی می کنند و یا به وظایف قانونی خود عمل نمی کنند. مانند تاخیر در تسلیم اظهار نامه مالیاتی، عدم اعلام درآمد یا معاملات مشمول مالیات، عدم پرداخت مالیات و… . در صورت نادیده گرفتن قوانین، مجازاتی برای متخلفین در نظر گرفته شده است که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • حبس از ۶ ماه تا ۲ سال
 • پرداخت جریمه نقدی
 • محرومیت از برخی حقوق اجتماعی
 • ممنوعیت از برخی فعالیت های شغلی
 • ممنوع الخروج شدن

وظایف وکیل مالیاتی:

یک مشاور مالیاتی خوب، با تسلط بر قوانین و آیین نامه ها می تواند یک شرکت را در امر مالیاتی، یاری دهد. از جمله روش هایی که وکیل مالیاتی از آنها استفاده می کند می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

 1.  پشتیبانی مالیاتی: انجام مشاوره مالی برای شرکت مورد نظر، ایجاد صورت های مالی دقیق و شفاف، نظارت بر عقد قراردادها، بررسی پرداختی ها و دریافتی های شرکت و…
 2. دادرسی مالیاتی: در دست گرفتن پرونده مالیاتی و اظهارنامه های مالیاتی و حل آنها.

مهمترین وظایف مالیاتی اشخاص حقوقی:

برخی از وظایف اشخاص در رابطه با مالیات به شرح زیر می باشد:

 • تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی
 • پلمپ دفاتر قانونی شرکت و تحریر آن طبق قوانین
 • ثبت نام گواهی مالیات بر ارزش افزوده و تمدید ۶ ماهه یا یک ساله آن
 • تکمیل اظهارنامه مالیاتی سالانه و ارسال آن در موعد مقرر

مهمترین وظایف مالیاتی اشخاص حقیقی:

اشخاص حقیقی، مودیان مالیاتی هستند که بیشترین مشکلات مالیاتی را دارند. طبق ماده ۱ قانون تجارت به برخی از این اشخاص تاجر می گویند که طبق ماده ۶ قانون تجارت موظفند که پلمپ دفاتر قانونی داشته باشند. این مودیان نیازی به اخذ کد اقتصادی ندارند اما ملزم به تکمیل اظهارنامه مالیاتی بصورت ۶ ماهه یا سالانه هستند که به همین علت ممکن است به وکیل مالیاتی نیاز داشته باشند.

مشاوره مالیاتی و دادرسی به چند نوع صورت می گیرد که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • پشتیبانی مالیاتی
 • حل موردی پرونده مالیاتی
 • ثبت کلیه قراردادها و صورت های مالی

هرکدام از این موارد، شیوه های مختلفی دارد که برای مطالعه بیشتر می توانید به بخش مشاوره مالیاتی مراجعه نمایید.

چه کسانی به وکیل نیاز دارند؟

زمانی یک شخص (حقیقی یا حقوقی) دارای یکی از شرایط زیر باشد، می تواند اقدام به گرفتن وکیل مالیاتی نماید:

 • ایجاد مشکل در امور مالیاتی
 • پیش بینی دارایی های مشمول مالیات در زمان فوت
 • شروع یک تجارت
 • ایجاد تجارت بین المللی و استخدام افراد

مالیات نقل و انتقال املاک

0/5 (0 نقد و بررسی)
حتما بخوانید  معافیت مالیات بر مهریه
مشاوره مالیاتی فراز تکس
مشاوره مالیاتی فراز تکس

جهت ارائه خدمات بهتر و هزینه ی کمتر برای مودیان مالیاتی ، مشاوره مالیاتی آنلاین و ارتباط تلفنی رایگان در نظر گرفته ایم تا از این طریق پاسخگوی بسیاری از سوالات و مشکلات شما باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 5 =

وظایف مشاوران مالیاتی
مقالات
faraztax team

وظایف مشاوران مالیاتی

مشاور مالیاتی کیست و چگونه مشاور مالیاتی خوبی شویم وظایف مشاوران مالیاتی مشاور مالیاتی یک شخص خبره در حوزه‌های مالی و حسابداری است که علاوه

ادامه مطلب
معافیت مالیات بر مهریه
مقالات
faraztax team

معافیت مالیات بر مهریه

قانون معافیت از پرداخت نیم عشر مالیات بر مهریه معافیت مالیات بر مهریه بعد از تنظیم دادخواست و ارائه آن به دادگاه، رسیدگی به پرونده

ادامه مطلب
09122042250