مراحل قانونی مالیات بر ارث

فهرست موضوعات مطرح در این مطلب
مراحل قانونی مالیات بر ارث

مراحل قانونی مالیات بر ارث چیست؟

یکی از انواع مالیات های مستقیم مالیات بر ارث می باشد که وراث بعد از فوت شخص وظیفه دارند تا آن را به سازمان امور مالیاتی پرداخت نمایند. قوانین حاکم بر مالیات بر ارث دارای پیچیدگی هایی می باشد و برای پرداخت آن نیاز به طی کردن یک سری مراحل قانونی است توصیه می شود در صورتی که مشمول پرداخت مالیات بر ارث هستید این مطلب را مطالعه نمایید.

اموال مشمول مالیات بر ارث

در ابتدا به اموالی که مالیات بر ارث به آنها تعلق می گیرد می پردازیم. مالیات بر ارث به اموال و دارایی های منقول و غیرمنقول متوفی تعلق می گیرد که شامل حساب بانکی، سهام و سهم الشرکه، زمین، باغ، ملک مسکونی و تجاری، مغازه، حق سرقفلی و انواع وسایل نقلیه موتوری می گردد. تمامی این اموال دارای نرخ جداگانه ای می باشند و در محاسبه مالیات بر ارث نرخ هر یک به صورت جدا محاسبه می شود. برای مثال نرخ مالیات بر ارث خودرو با مالیات بر ارث حساب بانکی متفاوت می باشد.

برای پرداخت مراحلی طی شود تا بتوان در نهایت مالیات را پرداخت کرد. برای پرداخت این مالیات در ابتدا باید یک پرونده تشکیل گردد. برای این کار حداکثر مهلت یک سال پس از تاریخ فوت متوفی فرصت است تا وراث اظهارنامه ای را تنظیم کرده و به اداره امور مالیاتی تسلیم نمایند. در این اظهارنامه باید لیستی از تمامی اموال متوفی و همچنین بدهی ها و مخارج کفن و دفن ذکر گردد. همچنین در صورت داشتن وصیت نامه باید رونوشتی از آن نیز ضمیمه اظهارنامه گردد.

پس از آن باید منتظر ماند تا نتیجه از طریق اداره امور مالیاتی اعلام گردد و نرخ مالیات تعیین شده مشخص گردد. در مراحل قانونی مالیات بر ارث دریافت گواهی انحصار وراثت نیز برای تقسیم ارث ضرورت دارد زیرا پس از تقسیم ارث است که مالیات باید پرداخت گردد.

نکاتی در رابطه با این مالیات

در قانون جدید مالیات وراث می توانند نسبت به پرداخت مالیات بخشی از ارث که آن را تقسیم کرده اند بپردازند و نیازی به پرداخت مالیات برای تمامی اموال به صورت یکجا نمی باشد.

           در قانون جدید که در سال ۱۳۹۵ اعلام شد ماده ۳۱ قانون مالیات های مستقیم حذف شد. در قانون قدیم برای دریافت گواهی انحصار وراثت در ابتدا باید گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی ارائه می شد که مشکلاتی را برای تقسیم ارث به وجود می آورد. در قانون جدید برای دریافت گواهی انحصار وراثت دیگر نیازی به گواهی اظهارنامه مالیاتی نمی باشد.

           پرداخت برای طبقات مختلف ارث متفاوت است و هر میزان نرخی که برای طبقه اول ارث در نظر گرفته شده است طبقات دوم و سوم موظف به پرداخت مالیات بر ارث به میزان ۲ و ۴ برابر می باشند.

           مالیات ملک مسکونی و تجاری را بر اساس نرخ روز محاسبه می کنند و با موکول کردن پرداخت به سال های بعد از مبلغ مالیات بر ارث کسر نخواهد شد.

در پایان هر گونه سوال در رابطه با انواع مالیات ها داشته باشید می توانید با مراجعه به سایت و یا تماس با کارشناسان سوالات خود را مطرح نمایید کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.

مشاوره مالیاتی فراز تکس
مشاوره مالیاتی فراز تکس

جهت ارائه خدمات بهتر و هزینه ی کمتر برای مودیان مالیاتی ، مشاوره مالیاتی آنلاین و ارتباط تلفنی رایگان در نظر گرفته ایم تا از این طریق پاسخگوی بسیاری از سوالات و مشکلات شما باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + هشت =

وظایف مشاوران مالیاتی
مقالات
faraztax team

وظایف مشاوران مالیاتی

مشاور مالیاتی کیست و چگونه مشاور مالیاتی خوبی شویم وظایف مشاوران مالیاتی مشاور مالیاتی یک شخص خبره در حوزه‌های مالی و حسابداری است که علاوه

ادامه مطلب
معافیت مالیات بر مهریه
مقالات
faraztax team

معافیت مالیات بر مهریه

قانون معافیت از پرداخت نیم عشر مالیات بر مهریه معافیت مالیات بر مهریه بعد از تنظیم دادخواست و ارائه آن به دادگاه، رسیدگی به پرونده

ادامه مطلب
09122042250