مالیات بر ارث سپرده های بانکی

فهرست موضوعات مطرح در این مطلب
مالیات بر ارث سپرده های بانکی

مالیات بر ارث سپرده های بانکی

مالیات بر ارث سپرده های بانکی چند درصد است؟ نرخ مالیات بر ارث سپرده بانکی در سال ۹۸ چقدر است؟مالیات بر ارث سپرده های بانکی از چه معافیت هایی برخوردار است؟ مالیات بر ارث سپرده بانکی چگونه محاسبه می شود؟

در صورتی که به دنبال پاسخ پرسش های فوق هستید با ما همراه باشید تا در این مقاله به تمامی پرسش های شما در خصوص مالیات بر ارث سپرده بانکی پاسخ دهیم!

مالیات بر ارث سپرده بانکی چیست و چه اهمیتی دارد؟

زمانی که شخصی فوت می کند ابتدا شناسنامه ی او ابطال می گردد و با توجه به این که سیستم های اطلاعاتی ارگان ها و سازمان های دولتی مختلف به هم متصل هستند ، این موضوع به اطلاع کلیه ی بانک ها و موسسات اعتباری ،  ثبت اسناد و املاک کشور ، دفاتر اسناد رسمی ، کارگزاری های بورس و … می رسد و کلیه ی حساب های شخص متوفی مسدود می گردد.

مسلما برگزاری مراسم ختم ، کفن و دفن و سایر اموری که وراث پس از فوت مرحوم باید انجام دهند هزینه های زیادی دارد که با توجه به غیر مترقبه بودن موضوع ممکن است وراث مبلغ مذکور را در حساب خود نداشته باشند. از این رو در بسیاری از موارد وراث به این فکر می افتند که از حساب خود متوفی پول را برداشت کنند و مخارج مربوط به مراسم را پرداخت کنند اما متاسفانه وقتی به بانک مراجعه می کنند تازه متوجه می شوند که حساب متوفی مسدود است و نمی توان پولی را از آن برداشت کرد.

حتما بخوانید  موارد رد دفاتر مالیاتی

برای این که وراث بتوانند به حساب متوفی دسترسی داشته باشند و بتوانند از آن پول برداشت کنند ابتدا باید نسبت به دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام نمایند.

گواهی انحصار وراثت یک مدرک قانونی است که به ادارات و سازمان های دولتی نشان می دهد وراث مرحوم دقیقا چه افرادی هستند و در واقع وراث برای این که به ادارات و سازمان های دولتی ثابت کنند که واقعا جزو وراث متوفی هستند به این گواهی نیاز دارند.

پس از آن که گواهی انحصار وراثت اخذ شد وراث باید نسبت به پرداخت مالیات بر ارث اقدام کنند.

مالیات بر ارث مالیاتی است که به ماترک متوفی تعلق می گیرد و وراث تا قبل از پرداخت مالیات بر ارث هر یک از اموال ، اجازه فروش یا انتقال آن را ندارند.

سپرده های بانکی هم از این قانون مستثنی نیست و برای دسترسی به آن ، وراث باید مالیات بر ارث سپرده بانکی را پرداخت کنند.

مالیات بر ارث سپرده بانکی

آیا برای مالیات بر ارث سپرده های بانکی معافیتی در نظر گرفته شده است؟

در صورتی که تاریخ فوت متوفی در سال ۱۳۹۵ یا بعد از آن (تا کنون) باشد متاسفانه هیچ معافیتی به مالیات بر ارث سپرده بانکی او تعلق نمی گیرد.

اما اگر تاریخ فوت متوفی در سال ۱۳۹۴ یا قبل از آن باشد ، هشتاد درصد (۸۰%) مبلغ موجود در حساب های بانکی او از پرداخت مالیات بر ارث سپرده بانکی معاف می شود.

مالیات بر ارث سپرده های بانکی چند درصد است؟

نرخ مالیات بر ارث سپرده بانکی با توجه به تاریخ فوت و همچنین نسبت وراث با متوفی متفاوت است و به طور کلی هرچه نسبت وراث با متوفی نزدیک تر باشد نرخ مالیات برای آن ها کمتر ، و هرچه نسبت وراث با متوفی دور تر باشد ، نرخ مالیات برای آن ها بیشتر می شود.

حتما بخوانید  مشمول مالیات بودن وجوه پایان خدمت کارکنان قراردادی

در صورتی که تاریخ فوت مربوط به سال ۹۵ یا بعد از آن تا کنون باشد ، مالیات بر ارث سپرده های بانکی برای وراث طبقه اول به نرخ سه درصد (۳%) ، برای وراث طبقه دوم به نرخ شش درصد (۶%) و برای وراث طبقه سوم به نرخ دوازده درصد (۱۲%) محاسبه می شود.

اگر تاریخ فوت مربوط به سال ۹۴ یا قبل از آن باشد مالیات بر ارث سپرده بانکی به شرح زیر محاسبه می گردد:

اگر مبلغ سپرده تا ۵ میلیون تومان باشد ، نرخ آن برای وراث طبقه اول ، دوم و سوم به ترتیب ۵% ، ۱۵% و ۳۵% می باشد.

اگر مبلغ سپرده تا ۲۰ میلیون تومان باشد ، نسبت به مازاد ۵ میلیون تومان نرخ ها برای وراث طبقه اول ، دوم و سوم به ترتیب ۱۵% ، ۲۵% و ۴۵ % می باشد.

اگر مبلغ سپرده تا ۵۰ میلیون تومان باشد ، نسبت به مازاد ۲۰ میلیون تومان نرخ ها برای وراث طبقه اول ، دوم و سوم به ترتیب ۲۵% ، ۳۵% و ۵۵% می باشد.

اگر مبلغ سپرده بیش از ۵۰ میلیون تومان باشد ، نسبت به مازاد ۵۰ میلیون تومان نرخ ها برای وراث طبقه اول ، دوم و سوم به ترتیب ۳۵% ، ۴۵ % و ۶۵ % می باشد.

وراث طبقه اول ، دوم و سوم چه کسانی هستند ؟

وراث طبقه اول : پدر ، مادر ، زن ، شوهر ، اولاد و اولادِ اولاد

وراث طبقه دوم : اجداد ، برادر ، خواهر و اولاد آن ها

وراث طبقه سوم : عمو ، عمه ، دایی ، خاله و اولاد آن ها

حتما بخوانید  اجرای سیستم مالیات بر درآمد حقوق بر روی فایل های الکترونیکی

دقت کنید تا زمانی که حتی فقط یک نفر از طبقه اول در قید حیات باشد ، به طبقات دوم و سوم هیچ ارثی تعلق نمی گیرد.

https://www.gov.uk/tax-property-money-shares-you-inherit/joint-property-shares-bank-accounts

0/5 (0 نقد و بررسی)
مشاوره مالیاتی فراز تکس
مشاوره مالیاتی فراز تکس

جهت ارائه خدمات بهتر و هزینه ی کمتر برای مودیان مالیاتی ، مشاوره مالیاتی آنلاین و ارتباط تلفنی رایگان در نظر گرفته ایم تا از این طریق پاسخگوی بسیاری از سوالات و مشکلات شما باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

مالیات بر ارزش افزوده
مقالات
faraztax team

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده چیست ؟ ارزش افزوده یا VALUE ADDED در قانون تجارت ایران، تعریف مشخص دارد. طبق ماده سوم قانون مالیات، تفاوت بین

ادامه مطلب
وظایف مشاوران مالیاتی
مقالات
faraztax team

وظایف مشاوران مالیاتی

مشاور مالیاتی کیست و چگونه مشاور مالیاتی خوبی شویم وظایف مشاوران مالیاتی مشاور مالیاتی یک شخص خبره در حوزه‌های مالی و حسابداری است که علاوه

ادامه مطلب
09122042250