مالیات بر ارث سپرده بانکی چیست ؟

فهرست موضوعات مطرح در این مطلب
مالیات بر ارث سپرده بانکی

مالیات بر ارث سپرده بانکی چیست ؟

امروزه تمامی ما اصلاح مالیات بر ارث و سپرده بانکی را تا بحال چندین بار شنیده ایم ولی چیزی که حائز اهمیت است ترکیب مالیات بر ارث سپرده بانکی می باشد در صورتی که بخواهیم یک تعریف عامیانه و در عین حال کامل و جامع از مالیات بر ارث سپرده بانکی ارائه دهیم باید گفت به محض اینکه شخصی فوت می کند شناسنامه او باطل می شود و با توجه به یکپارچه شدن سیستم های اطلاعاتی فوت شخص از طریق سازمان ثبت احوال در هنگام ابطال شناسنامه به ارگان هایی از قبیل بانک ها، سازمان ثبت اسناد و املاک، دفاتر اسناد رسمی و … گزارش می شود به همین خاطر از این زمان کلیه حساب های بانکی متوفی مسدود می شود.

و در ادامه قابلیت دسترسی و برداشت از این حساب ها وجود ندارد و این چیزی است که وراث اول از همه با آن روبه رو می گردند چون که غالبا وراث در جهت هزینه های کفن و دفن و مراسمات عزاداری به بانک مراجعه می کنند که از حساب خود متوفی برداشت نمایند و در آن لحظه با این پیام بانکی روبرو می شوند که حساب های بانکی متوفی بسته شده است و حق برداشت ندارند.

در نتجه در اولین گام برای برداشت از حساب متوفی باید انحصار وراثت را انجام دهند برای این کار به اداره مالیات مربوط به منطقه مسکونی مراجعه کرده و با پرداخت مالیات بر ارث سپرده بانکی موجبات رفع توقیف از حساب بانکی متوفی را فراهم کنند. و اینکه مقدار مالیات مربوطه چند درصد است و چه عوامل و فاکتورهایی در تعیین میزان آن دخالت دارد را در مطالب قبلی که به طور مفصل شرح داده شده می توانید مطالعه کنید.

حتما بخوانید  ارث غایب مفقودالاثر

مالیـــات بـــر ارث سپرده های بانکی از ۹۵ تا ۹۸

مالیات حساب های بانکی از سال ۹۵ تا سال ۹۸ که محاسبه شده است ۳ درصد می باشد یعنی ۳ درصد کل حساب بانکی به نحوی که در این خصوص باید عرض کرد که حساب ها و سپردهای بانکی از سال ۹۵ تا کنون از هیچ معافیت مالیاتی بهره مند نیستند و از کل سپرده این ۳ درصد لحاظ می شود .

در حالی که در مورد سپردهای بانکی قبل از سال ۹۵ و در مورد افرادی که قبل سال ۹۵ فوت کرده اند و مشمول قانون قبلی می شوند باید عرض کرد ۸۰ درصد سپرده مشمول معافیت می شود و از بیست دردرصد باقی مانده به این شرح مالیات اخذ می شود:

سپرده بانکی تا پنج میلیون ۱۵ درصد

سپرده بانکی ۵ تا ۲۰ میلیون ۲۰ درصد

سپرده بانکی ۲۰ تا ۵۰ میلیون ۳۰ درصد

سپرده از ۵۰ میلیون به بالا ۳۵ درصد

سخن پایانی بر مالیات بر ارث سپرده های بانکی

سعی کردیم در این مطلب مبحث مالیات بر سپردهای بانکی را بصورت کامل و عامیانه برایتان تشریح کنیم. البته تمام مالیـات بر ارث ها چه نقدی و چه غیر نقدی دارای تبصره ها و بندهای زیادی هستند که یک وکیل مالیاتی بر آنها اشراف کامل دارد .

در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی در خصوص مالیات بر ارث داشته باشید، مشاوران مالیاتی ما هم در این زمینه دارای تجارب فراوانی هستند که می توانند گره گشای خوبی برای کسب نتیجه دلخواه باشند.

تفاوت قول‌نامه و مبایعه‌نامه در چیست؟

حتما بخوانید  موارد رد دفاتر مالیاتی
0/5 (0 نقد و بررسی)
مشاوره مالیاتی فراز تکس
مشاوره مالیاتی فراز تکس

جهت ارائه خدمات بهتر و هزینه ی کمتر برای مودیان مالیاتی ، مشاوره مالیاتی آنلاین و ارتباط تلفنی رایگان در نظر گرفته ایم تا از این طریق پاسخگوی بسیاری از سوالات و مشکلات شما باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سیزده =

وظایف مشاوران مالیاتی
مقالات
faraztax team

وظایف مشاوران مالیاتی

مشاور مالیاتی کیست و چگونه مشاور مالیاتی خوبی شویم وظایف مشاوران مالیاتی مشاور مالیاتی یک شخص خبره در حوزه‌های مالی و حسابداری است که علاوه

ادامه مطلب
معافیت مالیات بر مهریه
مقالات
faraztax team

معافیت مالیات بر مهریه

قانون معافیت از پرداخت نیم عشر مالیات بر مهریه معافیت مالیات بر مهریه بعد از تنظیم دادخواست و ارائه آن به دادگاه، رسیدگی به پرونده

ادامه مطلب
09122042250