تفاوت مالیات بر ارث ملک تجاری و ملک مسکونی

فهرست موضوعات مطرح در این مطلب
تفاوت مالیات بر ارث ملک تجاری و ملک مسکونی

تفاوت مالیات بر ارث ملک تجاری و ملک مسکونی چیست؟

امروزه از آنجایی که می دانید مالیات یک هزینه اجتماعی است که اشخاص در ازای منابع و امکاناتی که در کشور موجود است و از آن استفاده می نمایند موظف به پرداخت مبلغی معین به دولت می باشند. مالیات بر ارث نیز یکی از انواع مالیات ها می باشد که پس از فوت شخص بر عهده وراث می باشد و موظف به پرداخت نرخ مشخص شده در قانون به سازمان امور مالیاتی می باشند. اما مالیات بر ارث برای اموال و دارایی های مختلف نرخ مشخصی دارد و به عنوان مثال مالیات بر ارث زمین با مالیات بر ارث خودرو دارای نرخ متفاوتی می باشند. در این مقاله به تفاوت مالیات بر ارث ملک تجاری و ملک مسکونی پرداخته شده است.

 

تفاوت مالیات بر ارث ملک تجاری و ملک مسکونی

در بند پنجم ماده ۱۷ قانون مالیات های مستقیم، برای ملک مسکونی نرخ مالیات بر ارث را ۱٫۵ برابر نرخ های ماده ۵۹ قانون مالیات های مستقیم می دانند. در واقع مالیات بر ارث ملک مسکونی برابر ۷٫۵ درصد ارزش معاملاتی ملک در تاریخ انتقال به وراث می باشد که این نرخ برای وراث طبقه اول در نظر گرفته شده است و طبقات دوم و سوم باید میزان ۲ و ۴ برابر این نرخ را پرداخت نمایند.

نرخ مالیات بر ارث ملک تجاری نیز مانند ملک مسکونی می باشد و با توجه به این که ارزش ملک تجاری بیشتر از ملک مسکونی می باشد مسلما مالیات بر ارث محاسبه شده برای آن نیز بیشتر خواهد بود. اما ممکن است ملک تجاری دارای حق سرقفلی نیز باشد، در این صورت میزان نرخ مالیات بر ارث آن با مالیات بر ارث ملک تجاری متفاوت خواهد بود

حتما بخوانید  اموال منقول و غیرمنقول

مالیات بر ارث و نحوه پرداخت آن

شخصی که فوت می کند بعد از او دارایی و اموالی به جای می ماند که این اموال مطابق با قانون بین وراث تقسیم می شود. هر کدام از وراث وظیفه دارند تا متناسب با سهم الارث خود مقدار مالیات مشخصی را پرداخت نمایند. بنابراین برای پرداخت مالیات در ابتدا باید لیستی از تمام اموال و دارایی متوفی تهیه کرده و به اداره امور مالیاتی ارسال نمایند. در این لیست باید دیون و بدهی ها و مهریه نیز ذکر گردد. در صورتی که متوفی دارای وصیت نامه باشد این وصیت نامه باید ضمیمه این لیست شده و ارسال شود. بعد از گذشت حداکثر ۱ سال از تاریخ فوت متوفی باید اظهارنامه را به اداره مالیاتی تحویل داده و پس از محاسبه و کسر دیون و مخارج کفن و دفن مالیات بر ارث مشخص شده پرداخت گردد.

نرخ مالیات بر ارث

برای تعیین نرخ مالیات بر ارث در ابتدا باید نوع طبقه ارث مشخص گردد. طبقات ارث را در قانون به سه دسته تقسیم کرده اند. طبقه اول شامل پدر، مادر، فرزند، همسر و نوه می باشد و این طبقه مشمول میزان کمتری از مالیات بر ارث می گردند. طبقه دوم شامل اجداد، خواهر، برادر و فرزندان آنها می باشد. طبقه سوم نیز شامل عمه، عمو، خاله، دایی و فرزندان آنها می باشد.طبقات دوم و سوم هر یک به ترتیب مشمول ۲ و ۴ برابر مالیات بر ارث نسبت به طبقه اول می باشند. هر یک از اموال متوفی دارای نرخ های مشخص شده ای جهت پرداخت مالیات بر ارث می باشند. در ادامه به تفاوت مالیات بر ارث ملک تجاری و ملک مسکونی اشاره شده است.

حتما بخوانید  نحله در شرع و قانون

 

0/5 (0 نقد و بررسی)
مشاوره مالیاتی فراز تکس
مشاوره مالیاتی فراز تکس

جهت ارائه خدمات بهتر و هزینه ی کمتر برای مودیان مالیاتی ، مشاوره مالیاتی آنلاین و ارتباط تلفنی رایگان در نظر گرفته ایم تا از این طریق پاسخگوی بسیاری از سوالات و مشکلات شما باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

نفقه از ارث شوهر
مقالات
faraztax team

نفقه از ارث شوهر

مطالبه نفقه و مهریه از ارث شوهر فوت شده زمانی که مردی فوت می کند ارث وی بین وراث متوفی تقسیم می گردد یعنی اگر

ادامه مطلب
وصیت شفاهی یا لفظی
مقالات
faraztax team

وصیت شفاهی یا لفظی

وصیت شفاهی یا لفظی چیست مطابق با دین اسلام، وصیت کردن کاری درست و مستحب بحساب می آید و سفارش های زیادی به وصت کردن

ادامه مطلب
مالیات و عوارض قانون VAT
مقالات
faraztax team

مالیات و عوارض قانون VAT

شماره حساب های بانکی سیبای وصول مالیات و عوارض قانون VAT را چگونه پیدا کنیم؟ مالیات و عوارض قانون VAT کافی است به این نشانی

ادامه مطلب
09122042250