گرفتن ارث و دیه توسط وارث زوجه

گرفتن ارث و دیه
گرفتن ارث و دیه
گرفتن ارث و دیه

گرفتن ارث و دیه توسط وارث زوجه چگونه است؟

گرفتن ارث و دیه زوجه طبق نظریه کارشناسان و وکلا که پس از بررسی های لازم گفته شده که طلب متوفی هم جزء ارث محسوب می شود. و وراث می توانند از طریق دادگاه یا در مواردی از طریق اداره اجرای ثبت مطالبه کنند.

همانطور که زوجه در زمان حیات خود می تواند در صورت فوت شوهر به طرفیت سایر وراث مطالبه مهریه و مطالبه سهم الارث کند. بدیهی است که در صورت فوت زوجه هم وراث او می توانند از وراث شوهر، مهریه زوجه متوفی یا سهم الارث زوجه متوفی را طلب کنند. البته به شرطی که زوج زودتر از زوجه فوت کرده باشد و همچنین دلیل یا اماره ای (نشانه ای) که دلالت به بخشش مهریه یا گذشتن از ارث کند، درمیان نباشد.

شرایط گرفتن ارث و دیه توسط وراث زوجه زوجه

عده ای از قضات به نظر نگارنده به درستی معتقدند که اگر زوجه در زمان حیات اقدامی برای گرفتن مهریه نکند بعد از فوت زوجه، وراث او دیگر نمی توانند به طرفیت شوهر یا وراث او مطالبه مهریه کنند. زیرا عدم اقدام زوجه اماره ای بر گذشت و بخشش آن نسبت به شوهر می کند مگر خلاف آن ثابت شود.

در صورتی که زوج (شوهر) ماترکی نداشته باشد وراث او مسئولیتی در پرداخت مهریه زوجه ندارند فقط در صورت وجود ارث می توان مهریه را وصول کرد.

در صورت وجود دیه، زوجه یا وراث او می توانند از این محل مطالبه سهم الارث کنند.

سهم زوجه (زن) از ارث شوهر در فرض بودن فرزند برای شوهر و در فرض نبودن فرزند می باشد.

با توجه به اصلاح ماده ۹۴۶ قانون مدنی، زوجه (زن) از همه اموال ارث می برد قانون قدیم این بود که زوجه از زمین (عرصه) ارث نمی برد ولی طبق قانون فعلی، زن از قیمت عرصه ارث می برد.

آیا وراث شوهر هم می توانند از وراث زوجه مطالبه ارث کنند؟

جواب مثبت است اگر زوجه زودتر از زوج فوت کرده باشد زوج (شوهر) یا وراث او می توانند مطالبه سهم الارث شوهر کنند و اگر دیه ای در بین باشد شوهر و وراث شوهراز آن ارث می برند.

سوال شده که آیا زوجه بابت مهریه می تواند سهم الارث شوهر را توقیف کند؟

جواب مثبت است زوجه می تواند از محل سهم الارث شوهر، چه در زمان حیات یا بعد از فوت او مطالبه مهریه کرده و سهم الارث را توقیف نماید.

در پایان کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص مالیات بر ارث و دیگر مالیات ها می باشند.

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث مغازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث تهران

[vc_row][vc_column][vc_column_text] تعریف مالیات بر ارث و دلیل پرداخت آن نحوه محاسبه مالیات بر ارث چگونه است؟ اموال شامل مالیات اموال معاف از مالیات چگونه مالیات

ادامه مطلب »
چرا مالیات بر ارث

مالیات بر ارث

همه چیز درباره مالیات بر ارث مالیات بر ارث مالیاتی است که به اموال متوفی تعلق می‌گیرد و باید توسط وراث پرداخت شود. این مالیات

ادامه مطلب »