انحصار وراثت و مدارک لازم جهت اخذ آن

انحصاور وراثت
انحصاور وراثت

انحصار وراثت چیست؟

انحصار وراثت وقتی شخصی فوت می نماید، اعم از واقعی یا فرضی، اشخاصی وراث وی می باشند که دارایی ها و بدهی های متوفی به آن ها تعلق می گیرد .

برای اینکه وراث بتوانند جهت تعیین تکلیف دارایی ها و بدهی های مرحوم هر اقدامی (از قبیل تقسیم اموال، فروش، دریافت سپرده های بانکی و مطالبات وی از ادارات بیمه، حقوق بازنشستگی، سهام شرکت ها و مطالبات از اشخاص حقیقی و حقوقی) نمایند، ابتدا بایستی به وسیله یک مدرک رسمی ثابت کنند که جزو ورثه هستند.

این مدرک رسمی مورد قبول کلیه ادارات دولتی و غیر دولتی می باشد. طی انجام مراحل قانونی توسط یکی از شوراهای حل اختلاف تهران و یا شهرستان محل سکونت متوفی صادر می گردد.

هزینه انحصار وراثت

مدارک لازم جهت اخذ انحصار وراثت

1- اصل شناسنامه و کارت ملی متوفی

2- اصل شناسنامه و کارت ملی وراث

3- اصل گواهی فوت

4- اصل استشهادیه

5- اصل عقدنامه متوفی (در صورت متاهل بودن متوفی)

استشهادیه انحصار وراثت چیست ؟

فرم مخصوصی است که سه نفر شاهد (که به سن قانونی رسیده باشند)، همزمان با حضور در یکی از دفاتر اسناد رسمی، امضا می نمایند که متوفی در اقامتگاه دائمی خود درگذشته و تعداد و هویت و نسبت وراث متوفی را گواهی می نمایند.

این گواهی توسط دفتر اسناد رسمی تایید می گردد.

شما عزیزان می توانید فرم استشهادیه را به صورت رایگان از ما بخواهید.

مراحل اخذ انحصار وراثت

جهت انجام این کار یکی از وراث محترم می تواند با تهیه ی مدارک فوق الذکر به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده مراحل اداری آن به انجام رساند.

پس از اتمام این مرحله باید به شورای حل اختلاف محل سکونت متوفی مراجعه کرده و پیگیری نماید.

انواع انحصار وراثت

انحصار وراثت دو نوع است :

نوع اول ( محدود) :در صورتی که ارزش اموال متوفی کمتر از مبلغ 3 میلیون تومان باشد، جهت انتقال آن ها اخذ این نوع انحصار وراثت برای وراث کافی است.

برای صدور این نوع انحصار وراثت، شورای حل اختلاف نیاز به درج آگهی در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار ندارد.

انجام این کار کمتر از یک ماه زمان نیاز دارد.

نوع دوم (نامحدود) : در صورتی که ارزش اموال متوفی بیشتر از مبلغ 3 میلیون تومان باشد، نیاز به انحصار وراثت نامحدود می باشد.

انجام این مرحله از کار با توجه به لزوم درج آگهی در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار، بین 45 روز الی 2 ماه زمان نیاز دارد.

همچنین می توانید فرایند انجام بی عیب و نقص را با پرداخت مبلغ یک میلیون تومان به وکلای گروه مالیاتی فراز بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث تهران

[vc_row][vc_column][vc_column_text] تعریف مالیات بر ارث و دلیل پرداخت آن نحوه محاسبه مالیات بر ارث چگونه است؟ اموال شامل مالیات اموال معاف از مالیات چگونه مالیات

ادامه مطلب »
چرا مالیات بر ارث

مالیات بر ارث

همه چیز درباره مالیات بر ارث مالیات بر ارث مالیاتی است که به اموال متوفی تعلق می‌گیرد و باید توسط وراث پرداخت شود. این مالیات

ادامه مطلب »